– Zawód dziennikarza to zawód zaufania publicznego, dlatego powinny być zachowywane wszystkie reguły etyki zawodowej – powiedział prezes zarządu Radia Gdańsk, Adam Chmielecki. W wywiadzie dla Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który rozpoczął się od pytania o ustawę, regulującą status zawodu dziennikarza, poruszył tematy wolności słowa oraz trudnych warunków pracy w mediach. Podkreślił, że uczciwość zawodowa zawsze się obroni, niezależnie od regulacji prawnych.
Ustawa regulująca status zawodu dziennikarza będzie miała w konsekwencji utworzenie samorządu dziennikarskiego. Według Adama Chmieleckiego, który jest nie tylko prezesem zarządu Radia Gdańsk, ale też doświadczonym dziennikarzem, ta regulacja nie rozwiąże wszystkich problemów.
– Zawód dziennikarza jest bardzo ważny, to jest zawód zaufania publicznego, dlatego przy jego wykonywaniu powinny być zachowywane wszystkie reguły etyki zawodowej. Ale tego nie da się uregulować tylko i wyłącznie prawnie – skomentował prezes zarządu Radia Gdańsk. – Prawo nigdy nie nadąży za rzeczywistością, zwłaszcza w dobie dziennikarstwa obywatelskiego, internetu, mediów społecznościowych, gdzie granica między zawodowym dziennikarzem a przypadkowym autorem informacji ciągle jest płynna – przyznał.
STRONNICZOŚĆ MEDIÓW
Wśród trudnych tematów poruszonych w wywiadzie, Adam Chmielecki wypowiedział się także na temat dziennikarstwa tożsamościowego. Jego zdaniem granica pomiędzy informacją a opinią w mediach jest coraz mniej namacalna.
– Najczęściej zarzuty o kłamstwa lub stronniczość mediów są kierowane nie w tę stronę, w którą powinny być i nie przez tych, którzy powinni pouczać w tej kwestii. Żyjemy w czasach dziennikarstwa tożsamościowego, zmienia się pojęcie tego zawodu. Chodzi mi o restrykcyjnie rozumianą bezstronność. Dziennikarze coraz częściej przekraczają tę granicę bezstronności, granicę między informacją a opinią, komentarzem i nie kryją swoich poglądów – powiedział redaktor naczelny Radia Gdańsk. – Profesjonalizm i uczciwość zawodowa dziennikarzy zawsze się obronią, niezależnie od uregulowań prawnych, nacisków zewnętrznych czy opinii otoczenia – dodał.
Cały wywiad można przeczytać >>> TUTAJ.