Coraz więcej firm działających w Polsce zaczyna doceniać korzyści płynące z realizacji zamówień publicznych. Nowe przetargi w Gdańsku pojawiają się praktycznie każdego dnia, otwierając przed wykonawcami wiele drzwi do osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Niestety mimo powtarzalności procedur, firmy popełniają błędy w swoich ofertach, co skutkuje ich odrzuceniem. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych błędów, których należy unikać.
Niespełnienie podmiotowych warunków udziału w przetargu
To jeden z najpoważniejszych błędów, jaki można popełnić. Przed złożeniem oferty w przetargu w Gdańsku należy dokładnie zapoznać się z SWZ (Specyfikacja Warunków Zamówienia) i upewnić się, że firma wpisuje się w oczekiwania zamawiającego. Niespełnienie nawet jednego z warunków może skutkować odrzuceniem oferty. Przykładowy katalog niedopatrzeń na tym etapie dotyczy:
- braku referencji lub innych dokumentów równoważnych potwierdzających wymagane doświadczenie.
- braku personelu z odpowiednimi kwalifikacjami,
- braku zdolności ekonomicznej (środków finansowych, ubezpieczenia OC).
Uchybienia w złożonej ofercie
Oferta na przetargi budowlane w Gdańsku powinna być rzetelnie sporządzona i zawierać wszystkie wymagane informacje. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych, brak błędów rachunkowych i spójność oferty z SWZ. Najczęściej popełniane pomyłki na tym etapie to: zła stawka VAT, niewysłanie niezbędnych dokumentów (np. kosztorysów czy formularza asortymentowo-cenowego), niezgodność sum cząstkowych z łącznym wynagrodzeniem, wadliwie złożone podpisy. Czasami zdarza się także, że oferta wpływa po terminie lub nie jest właściwie zabezpieczona wadium. Każdy taki błąd może skutkować odrzuceniem oferty. Aby ich uniknąć należy:
- dokładnie sprawdzić poprawność wypełnienia wszystkich formularzy,
- upewnić się, że wszystkie dokumenty są właściwie podpisane (np. z wykorzystaniem ogólnodostępnych narzędzi online),
- przeprowadzić wewnętrzną kontrolę jakości dokumentów przed złożeniem oferty.
Niezgodność z wymaganiami technicznymi
Zamawiający realizujący zlecenia budowlane w Gdańsku chcą, aby ich potrzeby były zaspokajane w sposób należyty i zgodny z najlepszymi rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na rynku. Właśnie dlatego tak drobiazgowo przygotowują dokumentację techniczną, szkice sytuacyjne oraz Specyfikację Warunków Zamówienia. Praktycznie zawsze umożliwiają także dokonanie wizji lokalnej. Wykonawcy winni tak przygotować swoją ofertę, aby ta odpowiadała na zapisy dokumentacji zamówienia. Jeśli podmiot prowadzący postępowania zidentyfikuje rozbieżności (np. inne technologie, parametry techniczne, atesty), będzie musiał odrzucić ofertę. Bardzo ważna jest dokładna analiza wymagań, a w przypadku wątpliwości konsultacja z ekspertami technicznymi.
Zbyt niska lub zbyt wysoka cena
Także nieprawidłowe oszacowanie kosztów może prowadzić do odrzucenia oferty. Zbyt niska cena będzie budzić wątpliwości co do jakości usług. W tej sytuacji zamawiający często zwracają się z prośbą o przygotowanie wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Jeśli ta nie jest przygotowana rzetelnie, propozycja zostanie odrzucona. Także w odwrotnej sytuacji, gdy wpiszemy wartość daleko wykraczającą poza możliwości finansowe zamawiającego, oferta nie będzie mogła zostać przyjęta.
Skąd zatem wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić? Dolną granicę stanowi wartość kosztów poniesionych na realizację kontraktu i choćby minimalny zysk firmy. Górna jest określana przez zamawiającego w informacji o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia. Brak sztucznego obniżania cen oraz dokładna analiza rynku i konkurencji powinny sprawić, że ryzyko odrzucenia propozycji w kategorii przetargi Gdańsk jest minimalne.
Platforma przetargów i zleceń www.oferent.com.pl – przetestuj bezpłatnie i otrzymaj dostęp do tysięcy sprawdzonych ofert biznesowych.
artykuł sponsorowany