Młode Miasto to bez wątpienia miejsce, co do którego istnieje mnóstwo oczekiwań i planów. Dynamicznie rozwijająca się dzielnica na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej jest sporym wyzwaniem zarówno dla miejskich władz, jak i architektów czy inwestorów pragnących zachować jej wyjątkowy charakter, przy równoczesnym stworzeniu funkcjonalnego i zrównoważonego obszaru. Jedno jest pewne — Młode Miasto ma szansę stać się niepowtarzalną i unikatową przestrzenią na skalę europejską, dlatego warto zainteresować się inwestycją w nieruchomość w tym miejscu.
Młode Miasto — dawniej i dziś
Historia Młodego Miasta sięga średniowiecza — założył je zakon krzyżacki w celu stworzenia konkurencji dla innych gdańskich miejscowości. Jednak późniejsze kryzysy gospodarcze, wojny i grabieże sprawiły, że plan się nie powiódł, a samo miejsce stopniowo rozbierano i zakazano jego ponownej zabudowy. Dopiero w XIX wieku powstała tu Stocznia Klawitterów, Stocznia Cesarska i Stocznia Schichaua. Dwie ostatnie przekształcono później w Stocznię Gdańską. To na tym terenie miały miejsce także ważne wydarzenia z historii Solidarności, co dziś czyni Młode Miasto obszarem wręcz symbolicznym.
Niestety Stocznia Gdańska, jak i mnóstwo innych zakładów nie oparła się przekształceniom gospodarczym w latach 90. ubiegłego wieku. Nad transformacją niszczejących terenów Młodego Miasta gdańscy urbaniści i władze pracują już od przeszło 30 lat. Od tego czasu powstało sporo koncepcji dotyczących tego, jak powinny wyglądać te obszary — nie łatwo jest stworzyć spójną wizję, która uwzględni różnorodny charakter tego miejsca, zarówno historyczny, jak i poprzemysłowy oraz społeczny. Jedno jest pewne — gdańszczanom zależy na tym, by Młode Miasto było przestrzenią szczególną i kilkuwymiarową, a nie zbiorem nic nieznaczących projektów.
Mieszkania w Gdańsku i przyszłość dzielnicy Młode Miasto
Teren Młodego Miasta od kilku lat zostaje zagospodarowywany, a samo miejsce staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Zgodnie z założeniami dzielnica powinna być nowoczesna, ale uwzględniająca historyczne dziedzictwo. Nie może tu zabraknąć terenów zielonych i przestrzeni przyjaznych mieszkańcom czy turystom, ale i podmiotom prywatnym, które w głównej mierze kształtują ten obszar. Na Młodym Mieście dzieje się obecnie sporo — rodzi się tu wielofunkcyjna dzielnica handlowo-usługowa wraz z obiektami biurowymi, mieszkalnymi, rozrywkowymi i kultury, której ważną częścią jest Europejskie Centrum Solidarności, ulokowane w pobliżu Placu Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców.
Deweloperzy na Młodym Mieście
Tak atrakcyjną dzielnicą interesują się liczne firmy deweloperskie. By zachować unikalny charakter Młodego Miasta, samorząd angażuje się w planowane projekty mieszkaniowe. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są już dość przestarzałe, a ich zmiana nie jest uwzględniana w najbliższych latach, dlatego miasto wpływa na inwestorów wtedy, gdy projekty są przygotowywane w trybie tzw. lex deweloper, a także na podstawie opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i lokalnej społeczności. Rozmowy i konsultacje z biurem Architekta Miasta to zdecydowanie dobry krok w stronę realizacji nowoczesnej przestrzeni, która uwzględnia potrzeby biznesu i mieszkańców, przy równoczesnym poszanowaniu zabytków.
Mieszkaniaw Gdańsku — nowe inwestycje na Młodym Mieście
I rzeczywiście na terenie Młodego Miasta planowane i realizowane są ciekawe projekty wpisujące się w stylistykę dzielnicy i nawiązujące do symbolicznej tkanki. Przy ul. Wiosny Ludów oddano do użytkowania apartamentowiec w miejscu dawnej fabryki chleba. W ramach inwestycji zachowano i wyeksponowano pozostałości po starej piekarni. Z kolei na terenach półwyspu Drewnica i niegdysiejszej Stoczni Schichaua planowane jest usytuowanie biurowców, mieszkań oraz akademików. Koncepcja zabudowy przewiduje zachowanie epokowych hal i żurawi. Przy ul. Twardej rozpoczęto też budowę projektu Murapol Stoczniova. W ramach inwestycji powstanie 336 nowoczesnych apartamentów inwestycyjnych w 6-piętrowym budynku wraz z miejscami postojowymi.
Apartamenty inwestycyjne z miejskimi atrakcjami w zasięgu ręki
Nowy projekt Grupy Murapol z zewnątrz wyróżnia się indywidualnym charakterem, dobrze wpisującym się w kolorystykę otoczenia, z kolei wewnątrz budynku zadbano o wysoki standard przestrzeni wspólnych. Klatki schodowe i korytarze powstaną przy użyciu trwałych, dekoracyjnych materiałów, a na ścianach w holu zawisną estetyczne skrzynki pocztowe i okazałe lustra. Do dyspozycji przyszłych lokatorów zostanie oddana także prywatna przestrzeń plenerowa — przestronne balkony oraz tarasy z ogródkami o powierzchni nawet 87 m2.
– Murapol Stoczniova to projekt dedykowany osobom planującym czerpanie korzyści z wynajmu nieruchomości. Apartamenty inwestycyjne w Gdańsku cieszą się dużą popularnością przede wszystkim z uwagi na turystyczny i akademicki charakter miasta. W pobliżu naszej inwestycji usytuowany jest kampus Politechniki Gdańskiej, dodatkowo, na Młodym Mieście nie brakuje kultowych miejsc do spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. Do słynnej 100czni czy ul. Elektryków obfitujących w różnorodne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe można dotrzeć już 15-minutowym spacerem. Zainteresowaniu najemców będą sprzyjać także eko i smart udogodnienia, jakie oferujemy w ramach Murapol Stoczniovej. Mowa przede wszystkim o pakiecie antysmogowym, który zadba o czyste powietrze we wnętrzach oraz możliwości sterowania mediami w lokalu, dzięki nowoczesnym urządzeniom automatyki mieszkaniowej. Na terenie inwestycji zaprojektowaliśmy też stację ładowania aut elektrycznych, by jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby współczesnych klientów. Atrakcyjna lokalizacja, świetne skomunikowane z gdańskim Śródmieściem i przynoszące szybsze stopy zwroty metraże już od 25 m2 to gwarantowany przepis na udaną inwestycję — mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
artykuł sponsorowany