Podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Grzegorz Schetyna razem z Katarzyną Lubnauer oficjalnie ogłosili start Jarosława Wałęsy w wyścigu o fotel prezydencki w Gdańsku. Tym samym swoją kandydaturę wycofała posłanka Ewa Lieder, która w wyborach samorządowych, w 2014 roku, otrzymała ponad 12 procent głosów.
– Długo się porozumiewaliśmy w tej sprawie, odbyliśmy wiele spotkań. Bardzo zależało mi na tym, żeby to się zgrywało programowo, bo inaczej nie mogłabym poprzeć tej kandydatury. Rozmowy trwały z panem przewodniczącym Schetyną w Warszawie i lokalnie, w Gdańsku z panem Sławomirem Neumannem, Agnieszką Pomaską i oczywiście Jarosławem Wałęsą. W piątek udało się dograć do końca tę sprawę. To nie była łatwa decyzja, ale to jest pewna odpowiedzialność. Sytuacja polityczna się zmieniła. żeby wygrać z PiS trzeba było stworzyć koalicję i jestem dumna z tego, że to się udało. Dla Gdańska takie rzeczy się robi – komentuje w rozmowie z Radiem Gdańsk Ewa Lieder.
DOBRY KANDYDAT?
– Gdańsk to miasto od wielu lat rządzone przez Platformę Obywatelską. Wierzymy, że Jarosław Wałęsa będzie dobrym kandydatem na prezydenta Gdańska – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna, który podziękował również posłankom Ewie Lieder i Agnieszce Pomaskiej, które były również rozważane jako kandydatki na prezydenta Gdańska.
5 KANDYDAT NA PREZYDENTA GDAŃSKA
Jarosław Wałęsa powalczy o fotel prezydenta z kandydatem zjednoczonej prawicy Kacprem Płażyńskim, Andrzejem Ceynową z SLD, Elżbietą Jachlewską – kandydatką Lepszego Gdańska oraz z ubiegającym się o reelekcję Pawłem Adamowiczem. Jeszcze w kwietniu w Rozmowie Kontrolowanej Radia Gdańsk Jarosław Wałęsa podkreślał, że postara się przekonać obecnie urzędującego prezydenta do rezygnacji ze startu w wyborach (całość TUTAJ). Co do wewnętrznego wyścigu o kandydowanie na prezydenta Gdańska, największą konkurentką Jarosława Wałęsy była posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.
PREZYDENT MIESZKAŃCÓW
Koniec republiki deweloperów, więcej żłobków i pieniędzy dla rad dzielnic – między innymi takie zapowiedzi padły z ust europosła Jarosława Wałęsy podczas sobotniej konwencji. Jarosław Wałęsa swoje wystąpienie rozpoczął od krytyki inwestycji miasta w Muzeum Gdańska.
– Czy Gdańsk potrzebuje kolejnego muzeum, na które trzeba będzie wydać 150-200 milionów złotych? Czy nie warto zainwestować w 15 żłobków? Koniec bezwładnego betonowania Gdańska. Chciałbym być prezydentem mieszkańców. Zwiększymy budżet na rady dzielnic. Z 4 do 12 złotych na mieszkańca. To tylko 4 miliony złotych, ale wolę przeznaczyć je w dzielnicach, a nie na portal informacyjny miasta. Niech te pieniądze idą do ludzi – mówił.
Jarosław Wałęsa powiedział też, że jego zdaniem miasto nie powinno przedłużyć umowy ze spółką Saur Neptun Gdańsk, która odpowiada za zrzut ścieków do Motławy po awarii przepompowni.
Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki
STUDIA W STANACH ZJEDNOCZONYCH
Jarosław Wałęsa urodził się 41 lat temu w Gdańsku, tutaj ukończył V Liceum Ogólnokształcące. W wieku 19 lat wyjechał do USA, gdzie ukończył szkołę średnią Glastonbury High School w Connecticut. Tego samego roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Massachusetts. Tam ukończył politologię i zajmował się analityką struktur medialnych. Następnie przeprowadził się do stanu Indiana, gdzie rozpoczął pracę przy nawiązywaniu kontaktów instytucjonalnych w Instytucie Hudsona.
Do Polski wrócił w 2002 roku i podjął pracę w biurze swojego ojca Lecha Wałęsy. W 2005 roku został wybrany na posła RP z listy Platformy Obywatelskiej, w roku 2007 ponownie otrzymał mandat poselski. W 2009 roku z powodzeniem kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Został członkiem Komisji Rybołówstwa, zastępcą koordynatora Komisji Petycji, członkiem Delegacji Do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE-Turcja, zastępcą członka Komisji Handlu Międzynarodowego oraz Delegacji do spraw z Japonią. Jarosław Wałęsa w 2014 roku ponownie otrzymał mandat europosła i został także zastępcą członka w Delegacji ds. Stosunków z Państwami Ameryki Środkowej oraz Delegacji do Euro-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Ukończył również studia magisterskie na kierunku politologia na Uniwersytecie Gdańskim.
W poniedziałek o 8:30 Jarosław Wałęsa będzie gościem w Rozmowie kontrolowanej.
INNI KANDYDACI KOALICJI OBYWATELSKIEJ
Oprócz Jarosława Wałęsy, który będzie kandydować w Gdańsku, ogłoszono kandydatury Beaty Chrzanowskiej na prezydenta Słupska, Rafała Szlasa na prezydenta Wejherowa oraz przewodniczącego Rady Miasta Malborka Arkadiusza Mroczkowskiego na burmistrza Malborka. O reelekcję będą się starać burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel i burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.
Nieznane są jeszcze nazwiska kandydatów na prezydentów Sopotu i Gdyni. Nieoficjalnie Platforma Obywatelska nie wyklucza poparcia dla obecnego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, choć Nowoczesna w zeszłym roku zaproponowała na to stanowisko Bartłomieja Austena.
Maksymilian Mróz/Rafał Mrowicki