Starogard Gdański stracił Energa Basket Ligę. Samborzanki pokazały, że zasługują na pozycję lidera [RAPORT KOCIEWSKI]

Starogardzianie żegnają się z koszykarską ekstraklasą. Niedzielna porażka z Astorią przesądziła o spadku. Ponadto, po dwudziestu latach kończy się współpraca klubu ze sponsorem tytularnym.

Utrzymanie w Energa Basket Lidze zawodnikom Polpharmy Starogard Gdański mogło zapewnić tylko pasmo trzech zwycięstw w końcówce sezonu. Niestety już niedzielny mecz pokazał, że nie ma na to szans. Starogardzianie przegrali u siebie z walczącą o play-off Astorią Bydgoszcz 77:98. Wcześniej swój mecz z GTK Gliwice wygrał też HydroTruck Radom 83:75.

Kolejnymi rywalami Polpharmy będą jeszcze Spójnia Stargard i Anwil Włocławek. Oba mecze odbędą się w Starogardzie Gdańskim. Jednak bez względu na wyniki, starogardzki klub po kilkunastu latach żegna się z najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce, a dodatkowo kończy współpracę z wieloletnim sponsorem.

Mimo to, klub zaprasza kibiców do wzięcia udziału w akcji „Dziękujemy za 20 lat emocji” i do pomocy w wybraniu najważniejszych meczów minionych dwóch dekad oraz zawodnika, który otrzyma tytuł MVP 20 lat. Podsumowanie z nagrodami potrwa do 27 marca, a szczegóły można znaleźć na facebookowym profilu Polpharma Basketball.

DECKA CORAZ BLIŻEJ STREFY SPADKOWEJ

Ostatnie tygodnie nie są też udane dla Decki Pelplin. W Suzuki Pierwszej Lidze pelplinianie przegrali drugi mecz z rzędu, tym razem z Politechniką Opolską 82:107. Gospodarze kontrolowali spotkanie wygrywając wszystkie kwarty – najwyżej pierwszą 34:18.

Decka jest w coraz trudniejszej sytuacji – ich przewaga nad strefą spadkową stopniałą tylko do jednego punktu. W kolejnym meczu koszykarze z Pelplina zmierzą się w stolicy z Dzikami Warszawa.

SAMBORZANKI WRÓCIŁY NA ZWYCIĘSKĄ ŚCIEŻKĘ

Piłkarki ręczne Sambora Tczew uspokoiły swoich fanów. Liderki grupy A pierwszej ligi kobiet udowodniły, że porażka z SPR Arką Gdynia w poprzedniej kolejce była tylko jednorazową wpadką. W sobotę pewnie pokonały na wyjeździe outsidera SMS ZPRP II Płock 31:23. Pierwsza połowa meczu była bardziej wyrównana – tczewianki na przerwę schodziły z dwubramkowym prowadzeniem 15:13. Sambor pozostał liderem. Drugi, ze stratą 4 punktów i jednym meczem rozegranym mniej, jest Urbis Gniezno, który wysoko pokonał Arkę Gdynia 32:16. Ważne zwycięstwo odniosły też zawodniczki KS Kościerzyna, wygrywając 27:25 z płocką Jutrzenką i umacniając się tym samym na 4 lokacie. W następnym tygodniu Samborzanki zagrają z Jutrzenką, a szczypiornistki z Kościerzyny z Poznańskim AZS-em.

Kibice Sambora w drugiej lidze mężczyzn mieli o wiele mniej powodów do radości. Po ostatnim zwycięstwie z MKS Czersk, tczewianie wysoko przegrali z MKS Brodnica 28:38. Szansa na kolejne punkty dla zawodników Sambora będzie 13 marca, kiedy zmierzą się z Jedynką Morąg.

W pomorskiej drugiej lidze padł ciekawy wynik. SMS II Kwidzyn zremisował ze wspomnianym MKS-em Czersk aż 40:40. W rzutach karnych lepsi okazali się czerszczanie, wygrywając 3:1.

PRZEGRANA POGONI W RZESZOWIE

Po zimowej przerwie wracają rozgrywki piłkarskie. O ile trójmiejskie drużyny w ekstraklasie i pierwszej lidze grają już od kilku tygodni, to dopiero w ten weekend wznowiono ligowe rozgrywki kobiet. Rywalizująca w pierwszej lidze Pogoń Dekpol Tczew ma za sobą daleki i niestety nieudany wyjazd do Rzeszowa. Seniorki przegrały z Resovią 2:4. Co ciekawe, takim samym wynikiem zakończył się mecz z rzeszowiankami, który otwierał sezon.

Porażką zakończył się też wyjazd w ramach Centralnej Ligi Juniorek. Pogonianki przegrały w Szczecinie z Olimpią 1:3.

Pierwszoligowa drużyna w kolejnym tygodniu miała grać z Piastovią, jednak zespół wycofano z rozgrywek z powodu problemów kadrowych. Juniorki podejmą Medyka Konin.