Dziewięćdziesięcioro niepełnosprawnych sportowców będzie reprezentować nasz kraj na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Uroczyste otwarcie nastąpi we wtorek 24 sierpnia o godz. 13:00 czasu polskiego.
W reprezentacji jest dwóch przedstawicieli Pomorza (w barwach klubów z Gdańska i Skorzewa) – tenisista stołowy Rafał Lis oraz biegacz na średnich dystansach Daniel Pek. Mieszkańcami Gdańska są tenisiści stołowi Natalia Partyka i Patryk Chojnowski, reprezentanci Szansy Start Szczecin. Oboje znakomicie radzą sobie ze sportowcami pełnosprawnymi, zdobywając m.in. tytuły mistrzów Polski.
Nasi paraolimpijczycy wystartują w 12 spośród 22 dyscyplin. Po raz pierwszy w historii rywalizować będą zawodnicy uprawiający takie dyscypliny sportu, jak badminton i taekwondo. Będzie to dla nich paraolimpijski debiut.
REKORDOWA PARAOLIMPIADA
W Tokio o medale powalczy ok. 4 400 sportowców ze 162 państw, wśród nich debiutanci Paragwaj, Bhutan, Malediwy oraz karaibskie wyspy Grenada, St. Vincent i Grenadyny. Transmisje telewizyjne będzie oglądać 4 miliardy 300 milionów widzów. To absolutny rekord. W TVP zaplanowano prawie 100 godzin przekazów ze sportowych aren oraz komentarzy ekspertów.
WSZYSCY RÓWNI
Adriana Dadci-Smoliniec, olimpijka z Aten i mistrzyni Europy w judo, która od kilku lat pracuje z młodzieżą niepełnosprawną, w radiowej „Dogrywce” zaprezentowała oryginalny punkt widzenia „niepełnosprawności”.
Posłuchaj rozmowy:
Włodzimierz Machnikowski