240 milionów złotych dostały kluby ekstraklasy od spółki zarządzającej rozgrywkami. To o prawie 10 milionów więcej niż w poprzednim sezonie. Najwięcej zgarnął Lech, a Lechia – tak samo jak w ligowej tabeli – znalazła się tuż za podium.
Ekstraklasa pochwaliła się finansowymi statystykami za poprzedni sezon. Lechia zajęła w nim czwarte miejsce i awansowała do europejskich Pucharów. Łącznie zgarnęła 17 781 933 zł. To całość, w szczegółach przedstawia się następująco:
- 5 866 670 stałej kwoty, wszystkie kluby otrzymują tyle samo;
- 4 491 228 za ranking historyczny, tylko Piast Gliwice otrzymał więcej w tej kategorii;
- 7 254 736 za wynik sportowy, to prawie 4 miliony złotych więcej niż otrzymał piąty w tabeli Piast;
- 450 000 za Pro Junior System.
Widać jak na dłoni, że bardzo opłacalne jest granie o awans do europejskich pucharów. Lechia za wynik sportowy otrzymała ponad 3,5 miliona złotych więcej niż Piast, który uplasował się tylko jedno miejsce niżej. Dla porównania różnica finansowa między piątym a szóstym miejscem to niespełna 300 tysięcy.
Gdańszczanie dużo zyskali też dzięki tzw. rankingowi historycznemu. Tu premiowane są wyniki sportowe klubów za ostatnie pięć sezonów poprzedzających sezon wypłat. Ostatni sezon ma wagę 5x, a najstarszy uwzględniany w rankingu ma wagę 1x. Suma wyliczonych w ten sposób ważonych punktów klasyfikuje klub w rankingu historycznym i jest podstawą do wypłaty określonych kwot wynagrodzenia.
Dodatkowym bonusem jest niespełna pół miliona złotych z Pro Junior System. W tej kategorii najwięcej, 1,95 mln. zarobiła Legia Warszawa. Wzbogacić mogłaby się też Wisła Kraków, bo jej młodzieżowcy „wypracowali” 650 tys. „Biała Gwiazda” spadła jednak z ligi, więc nie ma prawa do tych środków. Zostaną przekazane do Fundacji Ekstraklasy i spożytkowane na rozwój młodych piłkarskich talentów.
Najwięcej w lidze zarobił Lech. To oczywiście głównie konsekwencja zdobycia mistrzostwa, za które zgarnął ponad 18 milionów, a łącznie 28 660 178. Finansowe podium wygląda dokładnie tak samo, jak ligowe. Za „Kolejrzem” uplasował się Raków Częstochowa, a na trzecim stopniu – Pogoń Szczecin.
💰 Rekordowe 240 mln złotych wypłacone klubom przez #Ekstraklasa za sezon 2021/22! Szczegóły ⤵️https://t.co/1vEB7E5eOA pic.twitter.com/HGZwD1O1tY
— PKO BP Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) June 6, 2022
tko/mat. pras.