Sportowe nałogi Marty Łagownik. Przed mistrzynią Europy Ironman

Marta Łagownik mistrzyni Europy
Marta Łagownik mistrzynią Europy (fot. archiwum prywatne Marty Łagownik)

Marta miała szczęście, że bracia też lubili ganiać po podwórku. Sprinterski odcinek do trzepaka wieńczył każdy powrót do domu. Zainfekowana bakcylem aktywności dziewczyna trafiła też na basen, gdzie pod okiem instruktora nabyła umiejętność sprawnego poruszania się w wodzie. Na rowerze umie jeździć każdy, zatem triathlon zdał się wyborem dosyć oczywistym.

Sportowych wyborów Marta dopełniła, spotykając na swej drodze Monikę Smaruj. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w pływaniu w płetwach i triathlonie, nauczycielka i trenerka, założycielka Trójmiejskiej Akademii Triathlonu, jest jedną z ikon polskiego triathlonu. Sama przed dwoma laty zadebiutowała na dystansie Ironmana w szwedzkim Kalmar. Marta Łagownik miała się od kogo uczyć. Teraz sama jest trenerką, wychowawczynią i nauczycielką.

Marta Łagownik

Marta Łagownik (fot. archiwum prywatne Marty Łagownik)

MISTRZYNI EUROPY

Pod koniec czerwca Marta Łagownik została w portugalskiej Coimbrze mistrzynią Europy na średnim dystansie. Na przepłynięcie 1900 metrów, przejechanie na rowerze 90 kilometrów i przebiegnięcie półmaratonu (21 097 metrów) potrzebowała 4:08:26. Drugą na mecie Hiszpankę Martę Sanchez Hernandez wyprzedziła o prawie cztery minuty, a trzecią Laurę Gomez – o ponad siedem i pół minuty.

Wcześniej gdańszczanka wygrała podczas 70.3 IM Challenge Gran Canaria oraz zdobyła złote medale mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie średnim i mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie średnim. Zajęła także drugie miejsce podczas 70.3 Ironman w Warszawie.