Jarosława Jóźwiakowska była członkiem legendarnego Wunterteamu, lekkoatletycznej reprezentacji Polski, która na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku odnosiła spektakularne sukcesy na światowych arenach. Twórcą teamu był Jan Mulak, a w jego skład wchodziło wielu lekkoatletów związanych z Pomorzem.
Jarosława Jóźwiakowska mierzyła tylko 167 cm. Trenowała siatkówkę pod okiem legendarnego Janusza Badory. Efekty zajęć z wybitnym szkoleniowcem przełożyła na skok wzwyż. Rekord Polski wywindowała ze 160 cm do 175. Z wynikiem 171 cm została wicemistrzynią olimpijską w 1960 roku w Rzymie. Ten sam wynik cztery lata później wystarczył tylko do zajęcia dziesiątego miejsca. W obu konkursach nie należała do faworytek. Do Rzymu miała nie jechać, ale presja społeczna sprawiła, że ostatecznie spędziła w Wiecznym Mieście niezapomniane trzy tygodnie.
Swoją drogę na olimpijskie podium przypomniała w radiowym cyklu „Moje Igrzyska”:
Jarosława Jóźwiakowska (ur. 1937r.) – siatkarka i lekkoatletka. Piętnaście razy ustanawiała rekord Polski – od 1,60 m w 1958 do 1,75 m w 1964r. Największym osiągnięciem był srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, który zdobyła ex aequo z Brytyjką Dorothy Shirley. Bezkonkurencyjna była legendarna Rumunka Iolanda Balaș. W swej medalowej kolekcji Jóźwiakowska ma także brązowy medal Uniwersjady z Turynu z 1959 roku oraz z ME z Budapesztu z 1966.
Włodzimierz Machnikowski/aKa