Szkielety dzieci, czaszka w kwadratowej skrzyni nabijanej żelaznymi nitami i obijana skórą trumna z roślinnym ornamentem – te skarby znaleziono w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu kolejny raz prowadzą wykopaliska w tym miejscu.
Jak poinformował Marcin Nowak z UMK w Toruniu, cztery odkryte pochówki pochodzą z 1779 roku. Kierwonik prac dr hab. Małgorzata Grupa potwierdziła, że w prezbiterium odkryto także inne mogiły pochodzące z różnych epok. Te najbardziej interesujące są z XVI i XVII wieku. Pochowane osoby musiały być bogate i wykształcone, ponieważ ubrane były w przepiękne jedwabne szaty i skórzane buty, wyjaśniła.
Zmarli na ostatnią drogę otrzymywali modlitewniki w skórzanych oprawach. Jeden z nich ma przepiękne mosiężne zapięcia. Kolejny ozdobiony jest wytłaczanym, geometryczno-roślinnym ornamentem. Pośrodku umieszczony jest medalion z przedstawieniem ukrzyżowanego Jezusa, dodała Grupa.
Obecnie przeprowadzana jest analiza antropologiczna kości znalezionych w kościele. Archeolodzy sprawdzą również samą budowlę. Próbki drewna z kościoła zostaną poddane datowaniu dendrochronologicznemu.
Wykopaliska w kościele św. Mikołaja są prowadzone regulanie, od czterech lat, kiedy natrafiono na kryptę Radziwiłłów. Rok temu archeolodzy odkryli fundamenty pierwszego murowanego kościoła w Gniewie. W miejscu prezbiterium i nawy głównej znajdowały się konstrukcje z drewna. Według Małgorzaty Grupy, mogą być one pozostałością pierwszej kostrukcji kościoła.
Codziennie o godz. 13:00 po terenach prac oprowadzane są wycieczki, podczas których archeolodzy opowiadają gościom o wykopaliskach. Prace archeologiczne w kościele potrwają do końca lipca.