Cenne książki z XVII wieku, które posiada Biblioteka Elbląska, zostaną zdigitalizowane. W poniedziałek placówka po raz pierwszy pokazała specjalistyczny skaner, który został kupiony w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+. W czerwcu przyszłego roku czytelnikom zostanie bezpłatnie udostępnionych na stronach cyfrowej biblioteki ok. 160 cennych poloników z XVII wieku. Ich tematyka dotyczy historii, teologii, prawa i politologii. Są też pojedyncze druki z matematyki i medycyny oraz kalendarze i zielniki, m.in. ilustrowany „Zielnik, herbarzem z języka łacińskiego zowią” autorstwa Szymona Syreniusza.
Będzie też można poznać dzieła autorów związanych z Elblągiem: Jana Amosa Comeniusa (Komeńskiego) – czeskiego pedagoga i myśliciela, który mieszkał tu w latach 1642-1648, Joachima Pastoriusa (1611-1681) – historyka, medyka i poety, wykładowcy Elbląskiego Gimnazjum, a także rektora tej szkoły Jana Myliusa (1557-1630).
W poniedziałek w elbląskiej bibliotece uruchomiono po raz pierwszy specjalistyczny skaner z kołyską typu V. Na jego kupno przekazano ponad 340 tys. zł dotacji.
Digitalizacja zabytków znajdujących się w Bibliotece Elbląskiej trwa od 2008 roku. Do tej pory na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej udostępniono ponad 43 tys. publikacji, zaprezentowanych za pomocą 1,3 mln skanów.