Biegły z zakresu pożarnictwa ocenił wstępnie, że przyczyną pożaru IV Dworu Oliwskiego było zaprószenie ognia. Już dziś wiadomo, że budynek nie zostanie rozebrany, a odbudowany. Taką decyzję podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków. W piątek wieczorem spalił się dach w XVII-wiecznej, opuszczonej budowli na terenie Szpitala Dziecięcego Polanki.
Rano na miejsce pożaru przyjechał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dariusz Chmielewski po obejrzeniu zniszczeń powiedział, że ma mowy o rozbiórce budynku. – Ze wstępnych oględzin nie wynika, by budynek został mocno zniszczony. Oczywiście więźby i stropy poddasza będą do wymiany. Natomiast całą resztę będzie musiał ocenić konstruktor. Będziemy mówili o odbudowie i sposobie odbudowy a nie o rozbiórce, zapowiada Dariusz Chmielewski.
Na miejsce po trwającej do pierwszej w nocy akcji gaśniczej ponownie wrócili strażacy. Jak mówi młodszy brygadier Zbigniew Szulc z gdańskiej straży pożarnej okazało się, że na drewnianej konstrukcji zostały zarzewia ognia. – Dla nas nie ma mowy o bezpiecznym przebywaniu w budynku. Jak ustalił biegły z zakresu pożarnictwa we wstępnej analizie, przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.
Straty nie są znane, ale odtworzenie samego dachu może pochłonąć setki tysięcy złotych, uważa konserwator zabytków i dodaje, że obiekt musi być jak najszybciej zabezpieczony przed opadami.
Szpital Dziecięcy Polanki nie zrezygnuje z remontu IV Dworu Oliwskiego, zapewnia Ewa Świniańska, dyrektor administracyjno – techniczny placówki. Budynek był ubezpieczony. – Planowano stworzenie w nim oddziału rehabilitacji dla dzieci i młodzieży i plany te są nadal aktualne. Gotowy jest projekt i pozwolenie na budowę. Wszystko jest kwestią pieniędzy potrzebnych na remont.
Kilka lat temu doszło do podobnego pożaru. Podczas remontu spłonęło poddasze V Dworu Oliwskiego, znajdującego się w sąsiedztwie, na terenie Szpitala Marynarki Wojennej.
Szpital Dziecięcy Polanki podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego. Dwór IV został zbudowany w 1636 roku. Potem rozbudowany w XVIII wieku i w późniejszych latach wielokrotnie przebudowywany.