Dworzec Morski w Gdyni odzyskał dawny blask. Odbudowano zniszczoną w czasie II wojny światowej część gmachu i odrestaurowano zewnętrzną elewację. W budynku mieścić się będzie Muzeum Emigracji w Gdyni. Gmach został zbombardowany w październiku 1942 r. Odbudowano narożnik, którego uszkodzenie wyraźnie zniekształciło całą bryłę. Tym samym frontowa fasada odzyskała harmonijną symetrię. Zmiany widoczne są także wewnątrz – zbudowano brakujące od strony wody piętro. W przyszłości będzie tu restauracja z widokiem na morze.
Fasadę dworca znów zdobią dwie historyczne płaskorzeźby – polskich orłów w koronie. – Nie było łatwo odtworzyć te płaskorzeźby, bo posługiwano się tylko archiwalnymi fotografiami. Ale udało się, ocenia miejski konserwator zabytków Robert Hirsz.
– Trzeba było wykonać szczegółowe rysunki orłów w skali 1:1. Potem był wykonany model gipsowy w skali 1:2, który był poddawany korektom. Później wykuto orły w blokach kamienia – wyjaśnia Robert Hirsz. Kamień przyjechał z Małopolski. To wapień z okolic Pińczowa, bardzo często stosowany w Gdyni w okresie międzywojennym. Płaskorzeźby ważą 850 kg.
W latach 30. XX wieku orły miały być dla gdynian i pasażerów przypływających statków symbolem Polski. Ta intencja była jasna również dla niemieckich okupantów, którzy po zajęciu miasta w 1939 r. usunęli płaskorzeźby wraz ze wszystkimi polskimi akcentami z wnętrza budynku.
W Muzeum Emigracji w Gdyni zwiedzający będą mogli szczegółowo prześledzić losy emigrantów. – Eksponaty cały czas pozyskujemy. Będziemy opierać się na licznych dokumentach i zdjęciach. Chcemy zaprezentować jak wyglądała podróż przeciętnego mieszkańca ziem polskich, od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe, poprzez podróż, aż do rozpoczęcia nowego życia gdzieś na innych ziemiach – mówi dyrektor muzeum Karolina Grabowicz – Matyjas.
Przebudowa Dworca Morskiego oraz Magazynu Tranzytowego pod potrzeby nowoczesnej placówki ruszyła w maju 2013 r. Inwestycja kosztować będzie 49,3 mln zł, z czego ok. 23,8 mln finansowanych jest ze środków unijnej inicjatywy JESSICA. Muzeum Emigracji w Gdyni ma być otwarte jeszcze w tym roku.
(Budowa Dworca Morskiego w latach 30. XX wieku i obecnie Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Barbara Ostrowska/Muzeum Emigracji)