Nocne zwiedzanie budynków uczelni, regaty smoczych łodzi oraz zjazd absolwentów z całego świata – to tylko część wydarzeń, które odbędą się tego roku na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia obchodzi 110-lecie istnienia. Justyna Borkowska kierownik działu promocji mówi, że główne obchody odbędą się w październiku, ale przez cały rok dużo będzie się działo. – Na przykład w kwietniu odbędzie się ogólnopolski konkurs fotograficzny „Photo Days”. Dla uczestników zostaną udostępnione budynki i laboratoria. Maj to między innymi nocne zwiedzanie politechniki w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Będzie można zobaczyć również te obiekty, które nie są na co dzień otwarte. W tym miesiącu odbędą się także Dni Otwarte Politechniki, połączone z rocznicą 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Uczelnia zaprezentuje aparaturę i inwestycje zrealizowane dzięki pieniądzom z UE. Przygotowano także wirtualny spacer po kampusie, mówi kierownik.
Obecnie przy ulicy Siedlickiej powstaje budynek, którego jedna część należy do Nanotechnologii, a druga do Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. – W tym miejscu będą tworzone programy wspomagające projektowanie zespołowe, mówi rektor PG profesor Henryk Krawczyk. – Chodzi o to, żeby łączyć grupy badawcze i pracować dla innowacyjnych wynalazków. Studenci mają też być bardziej angażowani w wytwarzanie różnych produktów.
W tym roku uczelnia otwiera też nowy elitarny kierunek studiów – Podstawy Nauk Technicznych na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej dla wybitnych absolwentów szkół średnich, mówi prorektor do spraw nauki Józef Sienkiewicz. Zostanie przyjętych tylko trzydzieści osób. Wszyscy na pierwszym roku dostaną stypendium. W latach kolejnych będzie ono zależne od wyników w nauce.
Profesor zaznacza, że kierunek będzie wymagał dużo pracy. – Będzie dużo matematyki, fizyki oraz trudne zajęcia z teoretycznych podstaw nauk technicznych. Człowiek, który ukończy taki kurs inżynierski będzie miał bardzo mocne podstawy, żeby pójść na wydział techniczny, na studia drugiego stopnia. Taki absolwent byłby bardzo przydatny na uczelni, ale też sprawdzi się w przemyśle, będzie miał bowiem otwarty umysł, uważa profesor Józef Sienkiewicz.
Politechnika może się też pochwalić licznymi sukcesami. Najlepsze koło naukowe w Polsce jest właśnie na gdańskiej uczelni, a studenci są w czołówce osób, które dostają stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Absolwenci są też cenieni przez pracodawców. Średnia płaca absolwenta sytuuje Politechnikę Gdańską na trzecim miejscu w Polsce wśród wszystkich uczelni.
Z okazji jubileuszu PG wyda też trzy publikacje: profesora Andrzeja Januszajtisa „Z dziejów gdańskiej nauki i techniki”, Barbary Szczepuły „Okno z widokiem na Politechnikę” i Bolesława Mazurkiewicza „Rektorzy i prorektorzy Politechniki Gdańskiej w latach 1945-2014”.
Szczegółowy program wydarzeń na Politechnice Gdańskiej można znaleźć tutaj.