Do wydania jest dziewięć milionów złotych, a pomysłów aż 309. Rozpoczęło się głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Miasto zostało podzielone na sześć okręgów. – Internetowe głosowanie rozpoczęło się o północy i potrwa dwa tygodnie, mówi Pełnomocnik Prezydenta ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych Piotr Kowalczuk. – Gdańszczanie stawiają na aktywność sportową. Właśnie takich projektów jest najwięcej. To na przykład siłownie „pod chmurką”, boiska i tereny rekreacyjne, dodaje pełnomocnik.
Głosować można na stronie gdansk.pl. Potrzebne są: imię, nazwisko, numer pesel i adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie weryfikacji dostępu do głosowania. Każdy ma po jednym głosie na pięć projektów w sześciu okręgach konsultacyjnych. Mieszkańcy, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą zagłosować w jednym z jedenastu punktów konsultacyjnych. Trzy znajdują się w siedzibach urzędu w godzinach ich pracy, a osiem w szkołach we wszystkich okręgach. Te będą czynne we wtorki, środy i czwartki od 14:00 do 18:30 oraz w niedziele od 10:00 do 15:00.
Głosować mogą wszyscy gdańszczanie, którzy ukończyli 16 lat i byli zameldowani w Gdańsku przed 4 listopada 2013 roku, czyli wtedy, kiedy zaczęły się konsultacje. Uprawnionych jest 370 tysięcy 75 osób. Wyniki poznamy 25 lutego. Do wydania jest dziewięć milionów złotych. Każdy okręg ma po półtora miliona. Wygrają projekty z największą liczbą głosów. Jeśli dwa uzyskają taką samą liczbę, zwycięzcę wyłoni głosowanie.
Piotr Kowalczuk przyznaje, że tak duża liczba wniosków zaskoczyła pomysłodawców projektu budżetu. Łącznie wpłynęło ich ponad czterysta, 105 odrzucono ze względów formalnych. Świadczy to o tym, że mieszkańcy są aktywni i chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu.