– Brońmy krzyża i wiary, bo to tożsamość naszego narodu, mówił podczas mszy rezurekcyjnej metropolita gdański. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odprawił nabożeństwo w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Noc i poranek Wielkanocny to dla chrześcijan moment wielkiej radości, fundament, na którym opiera się ich wiara. Rezurekcja to pierwsza msza Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, połączona z procesją. Niesiona jest w niej Hostia w monstrancji oraz liturgiczne symbole: krzyż ozdobiony stułą, paschał i figura Jezusa Zmartwychwstałego.
Arcybiskup Głódź powiedział, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazują nam, jak ważna w życiu narodu jest tożsamość, ta narodowa i ta religijna. – Musimy pamiętać, że nie została nam ona dana, ale trzeba ją było wywalczyć. Brońcie krzyża – dziedzictwa wiary, tradycji i tożsamości. Codziennie dawajcie świadectwo wiary Chrystusa Zmartwychwstałego, mówił metropolita.
Arcybiskup podczas homilii podkreślał też, że ta Wielkanoc ma dla nas szczególny wymiar, bo rozpoczyna tydzień przed kanonizacją Jana Pawła II. – Wyniesienie go na ołtarze do czegoś nas zobowiązuje. Trzeba pamiętać, że Jan Paweł II dobrze nas znał, rozumiał, myślał o nas i przejmował się naszym losem. Metropolita Głódź przypomniał, że papież był Ojcem polskiej wolności. – Ważne, żeby jego nauk teraz nie zmarnować, bo jego kierunkowskazy są nadal aktualne. Papież powtarzał, że prawdziwa wolność to gotowość do służby narodowi, w imię tej wolności. Wzywał nas też, żeby walczyć z tym, kto tej wolności zagraża.
Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się w przyszłą niedzielę 27 kwietnia. Razem z papieżem Polakiem na ołtarze zostanie wyniesiony Jan XXIII.