Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna na UG, podstawy nauk technicznych na PG i obsługa europejskiego rynku komunikacji lotniczej w prywatnej szkole wyższej Ateneum. To tylko cześć propozycji nowych kierunków pomorskich uczelni. Na Uniwersytecie Gdańskim powstało w tym roku dziewięć nowych kierunków: Ichtiologia morska, Biologia medyczna, Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz studia w języku angielskim – European and International Business Law and EU Administration. Nową ofertą UG w języku angielskim są także studia na kierunkach: Matematyka, Fizyka i Fizyka medyczna (Mathematics, Physics, Medical Physics). Nowe kierunki mają w większości profil praktyczny. Poza wymienionymi, na uczelni powstał także unikatowy kierunek Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. – Jest to międzywydziałowy i interdyscyplinarny kierunek wyposażający absolwenta w szeroką wiedzę w zakresie chemii i fizyki, opartą na gruntownej znajomości matematyki oraz umiejętności pracy laboratoryjnej, a także znajomość przepisów prawa określającego stosowanie materiałów radioaktywnych i źródeł promieniowania jonizującego, powiedziała rzecznik UG Beata Czechowska-Derkacz.
Po ukończeniu tego kierunku, absolwenci będą mogli być zatrudnieni m.in. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, przedsiębiorstwach przemysłowych czy laboratoriach diagnostycznych i kontrolnych, dodała Derkacz. W tym roku na UG będzie 69 kierunków na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.
Gdańska uczelnia techniczna uruchomiła w tym roku akademickim 4 nowe kierunki: Konserwacja i degradacja materiałów, Analityka gospodarcza, Techniki geodezyjne w inżynierii a także elitarny kierunek Podstawy nauk technicznych. – Studia adresowane są do zdolnej młodzieży, do laureatów olimpiad i konkursów edukacyjnych. Uruchamiając ten kierunek chcemy wypełnić lukę na rynku edukacyjnym i zaspokoić potrzeby na absolwentów studiów inżynierskich bardzo dobrze wykształconych w zakresie podstaw matematycznych, fizycznych i nauk technicznych, powiedział dr hab. inż. Marek Dzida, prorektor ds. Kształcenia Politechniki Gdańskiej.
Na kierunku będzie kształciło się zaledwie 30 studentów. Każdy z nich, na pierwszym roku, otrzyma stypendium 500 złotych miesięcznie. Kandydaci poza czterema nowymi kierunkami mają do wyboru łącznie 36 kierunków na studiach stacjonarnych I i II stopnia.
Na Akademii Marynarki Wojennej uruchomiono dwa nowe kierunki: Wojsko w systemie służb publicznych oraz Systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Poza nowymi kierunkami, kandydaci mogą wybrać pozostałe: Informatykę, Mechanikę i budowę maszyn, Mechatronikę, Automatykę i robotykę. Bezpieczeństwo narodowe i wewnętrzne, a także Stosunki międzynarodowe oraz Pedagogikę.
W gdańskiej szkole Ateneum uruchomionych zostanie pięć kierunków. W tym roku na uwagę zasługuje przede wszystkim nowo powstała specjalność na Europeistyce: Obsługa europejskiego rynku komunikacji lotniczej. – Będzie to specjalność przygotowująca do kompetentnej pracy w służbie lotnictwa cywilnego. Studenci będą mieli zadania praktyczne, mówi rektor uczelni profesor Waldemar Tłokiński.
Nowy kierunek a także nowe specjalności w roku akademickim 2014/2015 uruchomione zostaną również w Wyższej Szkole Bankowej. Studenci mogą zapisać się na Prawo w biznesie, której do tej pory na uczelni nie było. W ramach tego kierunku powstały także dwie specjalności: Prawo i finanse oraz Prawo i zarządzanie.
Na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne zostanie uruchomiona Kryminalistyka. Na kierunku Informatyka powstanie specjalność: Wdrażanie systemów informatycznych w przedsiębiorstwach. Na uwagę przyszłych studentów zasługują również nowe specjalności na Pedagogice – Pedagogika i psychologia człowieka oraz Pedagogika specjalna.
Rekrutacja na pomorskich uczelniach już trwa. Wcześniej zakończą się zapisy na studia dzienne. Nieco później skończy się rekrutacja na studia niestacjonarne.