Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz przedstawiciele Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. – Pamiętamy Sierpień ’80, kontynuujmy testament tych, którzy wtedy strajkowali, powiedział szef związku w trakcie uroczystości. W dwudniowych obradach Komisji Krajowej w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej biorą udział delegaci z całego kraju. Szef związku Piotr Duda powiedział dziennikarzom, że jego największym marzeniem jest solidarność między dawnymi działaczami. – Doskonale wiemy, że są podziały na temat tego, czym był sierpień 1980 roku. Niektórzy chcą zmieniać historię i pisać ją na nowo, powiedział Piotr Duda. – To właśnie w tym miejscu, w sierpniu narodził się NSZZ Solidarność, a nie jakiś ruch społeczny. Ten zryw robotniczy miał podłoże socjalne, nie wolnościowe. Jeśli niektórzy nie będą zmieniać historii, to wierzę, że kolejne obchody 35. rocznicy powstania Solidarności będą wspólne i godne, dodał Duda.
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność przyjęła w czwartek uchwałę dotyczącą 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślono w niej, że dzięki „solidarności milionów Polaków wydarzenia sprzed 34 lat stały się jedną z najpiękniejszych kart historii Polski” oraz „sierpniowe postulaty po 34 latach nadal pozostają aktualne”. Zdaniem członków KK rządzący prowadzą antyzwiązkową politykę i starają się „wymazać fakt, że do zmian doprowadziły strajki milionów pracowników w zakładach pracy, którzy byli członkami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność””.
– Mimo tych niesprzyjających nastrojów Związek działa i potwierdza swoja gotowość do obrony ludzi pracy, tak, aby 21 postulatów Sierpnia 1980 nie pozostało tylko historycznym wspomnieniem – czytamy w uchwale przyjętej przez delegatów w historycznej sali BHP na terenie gdańskiej stoczni.
Główne uroczystości z okazji 34. rocznicy Sierpnia ’80 i powstania NSZZ Solidarność odbędą się w niedzielę 31 sierpnia, przed uroczystym otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności. Obchody rozpocznie msza w Bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie, jego uczestnicy przemaszerują ulicami Gdańska na Plac Solidarności, gdzie przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej zostaną złożone wiązanki kwiatów.