Mówi się o nich lodołamacze, choć nie przełamują lodów a stereotypy. Nagrody w konkursie „Lodołamacze” dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne wręczono dzisiaj w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. O tym, że konkursy, które nagłaśniają problem braku pracy dla osób niepełnosprawnych a jednocześnie wyróżniają tych, którzy starają się temu zapobiec są potrzebne, świadczą dane.
Jeśli mówimy o dorosłych osobach pełnosprawnych to ok. 60% spośród nich jest czynnych zawodowo. W przypadku niepełnosprawnych ten wskaźnik wynosi 25-27%, mówi Anna Skupień, rzecznik Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Skupień przyznaje, że dzięki różnym kampaniom uświadamiającym, że niepełnosprawny może być pełnowartościowym pracownikiem, niekorzystny trend zaczyna się odwracać. Szczególnie widoczne jest to w sektorze organizacji pozarządowych.
„Lodołamacze” organizowane są od 2006 roku „. Organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Nagrody przyznaje się w następujących kategoriach:
Zatrudnienie Chronione – pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej.
Zwycięzca: Firma Klimawent została nagrodzona przede wszystkim za współpracę z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w zakresie masażu leczniczego oraz badań profilaktycznych dla pracowników. Zauważony został również godny uznania fakt, że od 2012 roku wprowadzono raz w tygodniu dla osób chętnych gimnastykę rekreacyjno-ruchową, prowadzoną pod nadzorem wykwalifikowanej instruktorki.
Otwarty Rynek Pracy – przedsiębiorcy otwartego rynku (bez względu na formę prawną), w tym również stowarzyszenia, fundacje prowadzące działalność gospodarczą i posiadające status przedsiębiorcy.
Zwycięzca: Firma Kubić Jan zwyciężyła ze względu na wysoki wskaźnik zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a także otwartość przy rekrutacji na osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Instytucja – administracja publiczna, instytucje kulturalne i oświatowe, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, itp.
Zwycięzca: Gdańskie Stowarzyszenie Kobiet Amazonki zwyciężyło ze względu na zatrudnianie u siebie osoby niepełnosprawnej jako formy pomocy wychodzenia z niepełnosprawności. Jednocześnie jest to doskonały sposób rehabilitacji psychicznej dla pozostałych kobiet po przebytej chorobie nowotworowej, a otoczonych opieką tego Stowarzyszenia.
Przyznawane są też dodatkowe wyróżnienia:
Super Lodołamacz – dla najlepszego z najlepszych – dla przedsiębiorcy, instytucji, zakładu.
Zwycięzca: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku, prowadzone przez Joannę Cwojdzińską zostało nagrodzone za ogromną pracę i modelowe prowadzenie placówek, zajmujących się i diagnozą oraz edukacją dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie wspiera też działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób dorosłych niepełnosprawnych umysłowo. Dzięki ogromnej pracy członków Stowarzyszenia szanse na znalezienie pracy są coraz większe, choć jest to niezwykle trudne.
Lodołamacz Specjalny – dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.
Zwycięzca: Pani Małgorzata Rybicka (przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym) została nagrodzona za ogromne zaangażowanie na rzecz środowiska i budowę w Gdańsku pierwszej w Polsce Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Została doceniona również za wieloletnią walkę o pomoc i godne życie dla osób z autyzmem.
Stowarzyszenie Pani Małgorzaty Rybickiej prowadzi też placówkę zajmującą się aktywizacją zawodową osób z autyzmem. Nieustannie zmienia ich świat, ale też uwrażliwia ludzi zdrowych na ich potrzeby, również polityków, którzy dostrzegają problem i starają się stanowić prawo, dające osobom autystycznym szanse na samodzielne życie, oczywiście, na ile jest to możliwe.