Po raz 17. dziennikarze z całej Polski wyruszyli z Gdyni w rejs na Darze Młodzieży. Tym razem pływać będą po południowym Bałtyku. Przed wypłynięciem w morze, z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka otrzymali medal „Civitas e Mari” – „Tym, którzy odważnie realizują marzenia”. – To jest załoga, która najlepiej popularyzuje tematykę morską w Polsce i na świecie, mówił Wojciech Szczurek. Honorowe tytuły „Przyjaciela Rejsu Dziennikarzy” otrzymali: prezydent Gdyni, kontradmirał Czesław Dyrcz, dowódca ORP Iskra w pierwszym rejsie, admirał floty Jędrzej Czajkowski, kapitan żaglowca Artur Król, dziennikarz Lech Rezler, Akademia Morska w Gdyni, służby portowe oraz partnerzy rejsów.
Pomysł na Ogólnopolski Rejs Dziennikarzy zrodził się 20 lat temu. – Wymyślili go dziennikarze redakcji Panoramy, mówi Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Na pokładzie ORP Iskra kilkudziesięciu dziennikarzy czołowych polskich mediów wyruszyło w 1994 r. w pierwszy Ogólnopolski Rejs Dziennikarzy po Morzu Bałtyckim. Później pływali także na ORP Wodnik, promie PŻB Nieborów, statku wycieczkowym Nile Crocodile (po Nilu w Egipcie) oraz – najwięcej razy – na Darze Młodzieży.
Odwiedzili porty na Bornholmie w Danii, Visby na Gotlandii, Kilonię (Niemcy), Malmoe (Szwecja), Rygę (Łotwa), Sztokholm (Szwecja), Sankt Petersburg (Rosja) i Oslo (Norwegia). Dziennikarze mają okazję na kilka dni porzucić redakcje i odpocząć od codziennej redakcyjnej bieganiny i nerwówki. Bez zasięgu telefonii komórkowej czy internetu.
Rejs zazwyczaj zaczyna się i kończy w Gdyni. Tegoroczny zakończy się w sobotę 27 września.