Gra miejska ma być efektem spotkań i warsztatów, w czasie których starsi gdynianie będą wspominali swoje dzieciństwo z okresu międzywojennego. – Chcemy poznać historię przedwojennej Gdyni i na jej podstawie stworzyć scenariusz, zdradzają organizatorzy.
Spotkania „Szanowni Państwo i miasto” potrwają do końca czerwca przyszłego roku. Organizatorzy liczą, że do tego czasu uda się „wydobyć” z mieszkańców jak najwięcej unikalnych wspomnień. – Chcemy przywołać rodzinne historie związane z osiedlem, zmianami przestrzeni miejskiej i życiem codziennym w Gdyni. Dzięki wspomnieniom i pamiątkom wspólnie odkryjemy na nowo historię miasta, powiedziała Agata Zielińska z Muzeum Emigracji w Gdyni, które organizuje akcję.
Podczas spotkań zostanie opracowany scenariusz gry miejskiej, który z czasem będzie rozbudowywany. Ważnym elementem mają być pamiątki rodzinne przekazywane przez uczestników. Aby gra była bardziej wiarygodna, część zadań trzeba będzie wykonać podczas spaceru. – Przygotujemy niespodzianki oraz zagadki do wykonania dla graczy w każdym wieku. W czasie spaceru, znana okolica stanie się planszą gry, dodaje Zielińska.
Muzeum cały czas szuka pamiątek i historii związanych z emigracją, które pokażą wymiar tego zjawiska w całej Polsce. Relacje i opowieści zostaną uwiecznione na filmach. Wkrótce pojawią się drogowskazy w kształcie figur podróżników, które będą kierowały do Muzeum Emigracji w budynku dawnego Dworca Morskiego.