Linia Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście od dziś dłuższa o jeden przystanek. Od północy z wtorku na środę pociągi zatrzymują się na stacji SKM Gdańsk Śródmieście. Zatrzymywać będzie się na niej prawie każda kolejka, z wyłączeniem kilku składów jeżdżących w nocy. Gdańsk Śródmieście to przede wszystkim duże udogodnienie dla pracowników urzędów – Marszałkowskiego, Wojewódzkiego, Skarbowego i innych. Ze stacji do pracy mają od dziś piechotą pięć minut, a nie piętnaście jak do tej pory.
Wygodniejszy dojazd maja też mieszkańcy Oruni, Chełmu czy Dolnego Miasta, dla których SKM po prostu jest teraz bliżej. Ucieszą się także ci, którym bliski jest los ulicy Ogarnej. Nowa stacja sprowadzi tu turystów, dzięki którym może wreszcie tę część Głównego Miasta uda się ożywić. Podobnie z okolicami Teatru Szekspirowskiego.
Ale już droga do fontanny Neptuna nie skróci się zbytnio, bo Długi Targ leży w niemal takiej samej odległości od przystanku Śródmieście, jak od dworca Gdańsk Główny. Dziś z okazji otwarcia przystanku między stacjami Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Główny można jeździć za darmo.
***
Aktualizacja 7:00
Pasażerowie pierwszy raz wsiedli dziś do SKM na nowym przystanku Gdańsk Śródmieście. SKM Śródmieście powstał obok skrzyżowania alei Armii Krajowej i ul. Okopowej w Gdańsku.Ma służyć osobom dojeżdżającym do pracy w okolicach Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji. Bliżej do SKM mają też mieszkańcy m.in. Biskupiej Górki.
Uruchomienie przystanku właśnie 1 kwietnia zapowiadał wicemarszałek Ryszard Świlski, który kilka dni temu był gościem Radia Gdańsk. – To nie żart prima aprilisowy. Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście zostanie uruchomiony 1 kwietnia.
Nie wszystkie pociągi SKM będą jednak dojeżdżać do przystanku w najbliższych latach, bo wybudowany został jedynie tor z dojazdem od stacji Gdańsk Główny. – Nieliczne pociągi z kierunku Wejherowa i Gdyni, które kursują wieczorami oraz w nocy nie będą dojeżdżały do Śródmieścia. Poza tym pasażerowie, którzy jadą z kierunku Tczew- Pruszcz Gdański będą musieli dojechać do Gdańska Głównego i przesiąść się na SKM do Śródmieścia, mówił Ryszard Świlski.
Dodał, że drugi tor SKM ma zostać dobudowany w ciągu 7-8 lat. Nowe tory powstaną w pierwszej kolejności w kierunku Wejherowa.
Nowy przystanek SKM to pierwszy, który został zbudowany od podstawa z wykorzystaniem nowoczesnych standardów. Dlatego też luka pomiędzy peronem a wejściem do wagonu będzie stosunkowo niewielka, osoby niewidome będą „prowadzone” po specjalnie dla nich przygotowanym szlaku, powstanie też system informacji pasażerskiej.
– Projektując przystanek chcieliśmy, żeby był przystosowany dla pasażera, aby podróż była jak najbardziej komfortowa, szybka, sprawna. Żeby pasażer miał informację, z której strony i o jakiej porze przyjedzie pociąg, mówi Magdalena Mieczkowska z SKM Trójmiasto.
Zdjęcia: Dzień otwarty przystanku SKM w trakcie realizowania inwestycji- październik 2014 r.