Od 37-lat w pomorskiej policji działa grupa antyterrorystów. Służba w tego typu formacjach jest ogromnym prestiżem, lecz łączy się również z ogromnym ryzykiem. Antyterroryści m. in. zatrzymują najgroźniejszych przestępców, neutralizują ładunki wybuchowe i odbijają zakładników.
Gdański Pododdział Antyterrorystyczny został wydzielony ze struktur Oddziału Prewencji w 2000 roku i przekształcony w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku. W tej formie działa do dzisiaj. Funkcjonariusze w trakcie służby przechodzą szereg specjalistycznych szkoleń i kursów.
Przechodzą m.in. kurs spadochronowy, płetwonurkowy, działań taktyczno-bojowych, alpinistyki górskiej, ratownictwa medycznego i morskiego, szkolenie snajperskie. Cykl szkolenia praktycznego uzupełniany jest szkoleniem teoretycznym, obejmującym zagadnienia praktyki policyjno-prawnej, podstawy psychologii, zapoznanie z nowymi rodzajami uzbrojeń i wyposażenia. Od 2001 roku nowością jest działanie na morzu.
W minionych latach funkcjonariusze brali udział w licznych akcjach, zatrzymywali członków zorganizowanych grup przestępczych, odbijali osoby porwane dla okupu, zabezpieczali wizyty głów państw. To oni zatrzymali m. in. Samira S. podejrzewanego o zabójstwo trzyosobowej rodziny z Gdańska.
Do oddziału antyterrorystycznego w pomorskiej policji trafiają policjanci o szczególnych predyspozycjach. Samodyscyplina, odwaga, samodoskonalenie, sprawność fizyczna, działanie w warunkach bojowych, a przede wszystkim praca w zespole, stanowią o ich sile i wartości.
mat