Kilka tysięcy mieszkańców regionu, Polski i świata przyjechało w sobotę do Małego Trójmiasta Kaszubskiego, aby wziąć udział w Zjeździe Kaszubów. Są m.in. Kaszubi z Chojnic, Brus, Kościerzyny, Słupska, Pucka, Gdańska i Helu oraz Kanady. Obchody tradycyjnie zainauguruje przyjazd do Redy kolei Transcassubia. Pociąg nazywany jest „kolorowym”, dlatego że co roku na przywozi Kaszubów ubranych w barwne, tradycyjne stroje. Tym razem dwa pociągi wyruszą do Redy z Chojnic i Słupska. Co roku w imprezie bierze udział od kilku do kilkunastu tysięcy mieszkańców Pomorza.
Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP na mszę. Później przed Urzędem Miasta Redy odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Następnie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji między godz. 13:00 a 20:00 zaprezentują się regionalne zespoły folklorystyczne m.in. Kaszubskie Nuty, Zespół Pieśni i Tańca Bytów, Bazuny i Kaszubski Idol.
Zaśpiewa też Weronika Korthals, jedna z najbardziej utalentowanych kaszubskich artystek, uczestniczka telewizyjnych konkursów „Szansa na sukces”, „Bitwa na głosy”, „Idol”. Gwiazdą XVII Zjazdu Kaszubów będzie muzyk R’n’B Mrozu, twórca popularnych przebojów „Jak nie my to kto”, „Miliony monet”, „Rollercoaster” i „Nic do stracenia”. Początek koncertu o godz. 22:00.
Na tym nie koniec atrakcji 17. edycji Zjazdu. Na stadionie MOSiR staną zostaną stoiska z kaszubskimi specjałami kulinarnymi, rękodziełem i pamiątkami. Uczestnikom rozdawane będą gadżety, a dzieci będą mogły pobawić się na dmuchanych fortecach.
Elementem zjazdu będzie także wręczenie nagród za najlepsze plakaty z przetworzonym wzorem kaszubskim. Wernisaż I Międzynarodowego Konkursu Kaszubskiej Sztuki Wizualnej połączony z przyznaniem wyróżnień zaplanowano na godz. 17:00 w Fabryce Kultury.
Z kolei o godz. 14:30 w Zespole Szkół nr 1 w Redzie organizatorzy zapraszają na tradycyjny turniej gry w Baśkę. To karciana gra, którą Kaszubi wymyślili na przełomie I i II połowy XIX wieku. W rozgrywce używanych jest tylko 16 kart, wśród nich asy, walety, damy i dziesiątki we wszystkich czterech kolorach. Z kolei nietypowa nazwa gry pochodzi od odpowiedniej konfiguracji kart, „Baśką” nazywane są cztery damy w jednym ręku.
Zjazdy Kaszubów organizowane są przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od 17 lat na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. W 1999 roku utworzono samorząd województwa pomorskiego, w skład którego weszły wszystkie miejscowości rdzennie zamieszkiwane przez Kaszubów.
Dla uczczenia tego wydarzenia w 1999 roku zorganizowano I Zjazd Kaszubów. Na miejsce wydarzenia nieprzypadkowo wybrano Chojnice, które z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przyłączono do województwa pomorskiego, wbrew pierwotnym planom, zakładającym pozostanie miejscowości w granicach woj. kujawsko-pomorskiego.
Pomysł organizacji Zjazdu Kaszubów spotkał się z doskonałym przyjęciem regionalnej społeczności, dlatego w kolejnych latach również zadecydowano o organizacji święta. Kolejne edycje odbyły się m.in. w Helu, Wejherowie, Słupsku i Trójmieście. Ostatnia, w Pruszczu Gdańskim zgromadziła kilka tysięcy uczestników. Gościem XV Zjazdu Kaszubów we Władysławowie był prezydent RP Bronisław Komorowski. 2013 rok. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz