Legenda głosi, że gdańska Oliwa powstała, bo jeden z książąt pomorskich ufundował tam klasztor cysterski w podzięce za uratowanie życia. W poniedziałek zabraliśmy słuchaczy do jednej z najpiękniejszych i najstarszych dzielnic Gdańska. Pierwsza wzmianka o Oliwie pochodzi z 1186 roku. Cystersi uzyskali wówczas od pomorskiego księcia Sambora I kilka osad, w tym Oliwę. Przez długie lata była ona wsią klasztorną. W XVI i XVII wieku było tu aż 26 zakładów produkcyjnych. Były to kuźnia, tartak, młyny i prochownie. Kuźnia wodna przy ul.Bytowskiej przetrwała do dziś. W czasach świetności pracowało w niej dwanaście osób.
Będąc w Oliwie warto zajrzeć na tzw. pachołek. To wieża widokowa w lesie niedaleko zoo przy ulicy Spacerowej. Z niej rozpościera się niesamowity widok na Zatokę Gdańską i Sopot. W tym miejscu w lesie była kiedyś skocznia narciarska. Został po niej tylko pamiątkowy kamień i nagrobek jednego z narciarzy, który skacząc stracił życie.
Rekreacyjne tereny zielone, zabytki i ciekawostki architektury – to wszystko znajdziecie w gdańskiej Oliwie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest idealnym miejscem na spacery czy rowerowe wycieczki. Nie dominują tu blokowiska z wielkiej płyty – jej znakiem rozpoznawczym są zabytkowe kamienice i wille.
Oliwa to przepiękna dzielnica Gdańska, w której przede wszystkim można wypocząć. Od zachodu otoczona jest wzgórzami morenowymi porośniętymi Lasami Oliwskimi. Tworzy kompleks z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Jej atutami są między innymi Potok Oliwski z dopływami, mnóstwo terenów zielonych, Park Oliwski czy znany w całej Europie oliwski ogród zoologiczny.
Oliwa to dziś jedna z dzielnic Gdańska, która stopniowo się wyludnia. Obecnie mieszka tu 17 tysięcy osób, a jeszcze 10 lat temu było około 20 tysięcy mieszkańców. 2/3 obszaru Oliwy to lasy, które ciągną się od granicy z Sopotem aż do obwodnicy Trójmiasta. Jak mówi Tomasz Strug z Zarządu Dzielnicy Oliwa obecnie pilnie potrzebuje ona rewitalizacji, ale też drogowych inwestycji. Oliwa chce pozostać dzielnicą rekreacyjną i wypoczynkową, a Dolina Radości to idealne do tego miejsce. Można spędzić tu cały dzień podziwiać rośliny, ptaki i zwierzęta. To także świetne miejsce do pieszych czy rowerowych wycieczek.
Gdynia z lotu ptaka fot. KFP/Maciej Kosycarz
Wieża widokowa Pachołek fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski
Oliwskie ZOO fot. Agencja KFP/Wojciech Strozyk
ga/mar