Do Strzyży i Brętowa najlepiej tramwajem, do Niedźwiednika i Kiełpinka autobusem, a do Rębiechowa… chyba najlepiej samochodem. W Radiu Gdańsk sprawdziliśmy, czym najwygodniej dotrzeć do przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W związku z uruchomieniem inwestycji, większość linii autobusowych i tramwajowych zmienia dotychczasowe trasy.
GDAŃSK STRZYŻA
Na przystanek położony pomiędzy dzielnicami Oliwa i Wrzeszcz najłatwiej dostaniemy się tramwajem. Tuż obok PKM znajduje się przystanek „Abrahama”, połączony z pętlą Strzyża. Zatrzymują się tu linie 6 (Jelitkowo-Łostowice Świętokrzyska), 11 (Zaspa-Chełm Witosa) i 12 (Pętla Tramwajowa Oliwa-Piecki-Migowo). Bieg rozpoczynają tu też pojazdy linii 5 (do Nowego Portu) i 9 (na Przeróbkę).
Przystanek PKM Gdańsk Strzyża znajduje się tuż obok pętli tramwajowej Strzyża. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz
GDAŃSK NIEDŹWIEDNIK
Przystanek zlokalizowano na dawnym nasypie kolejowym przy ul. Słowackiego. Tuż obok, około dwóch minut piechotą znajduje się przystanek autobusowy.
Kursuje tu siedem linii dziennych – 110 (Wrzeszcz-Port Lotniczy), 116 (Wrzeszcz PKP-Matemblewo), 122 (Sopot Kamienny Potok-Port Lotniczy), 126 (Wrzeszcz PKP-Żukowo), 136 (Wrzeszcz PKP-Niedźwiednik), 157 (Wrzeszcz PKP-Bysewo) i 227 (Chełm Cienista-Jelitkowo). Ta ostatnia od 1 września kursować będzie częściej – co 20, a nie 30 minut jak dotychczas.
Przystanek PKM Gdańsk Niedźwiednik. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz
GDAŃSK BRĘTOWO
Jak informują przedstawiciele PKM, pasażerom na przystanek najłatwiej będzie dotrzeć wydłużoną linią tramwajową nr 10, wysiadając na przystanku „Brętowo PKM”. W godzinach szczytu tramwaje będą kursować co 10, wieczorem co 30, a w weekendy i święta 20 minut. Oba środki transportu łączy wspólny peron, z dwoma osobnymi krawędziami dla pociągów i tramwajów. Jest to tzw. system „door to door”, zaczerpnięty z europejskich dworców.
W bezpośrednim sąsiedztwie „Gdańsk Brętowo” znajduje się także stały przystanek autobusowy „PKM Brętowo”, dawniej „ul. Dolne Migowo (n/ż)”. Zatrzymują się tu autobusy linii 131 (Olszynka-Matemblewo), 227 (Jelitkowo-Chełm Cienista), 283 (Politechnika SKM-Leśna Góra). Od 1 września przystanek będą miały tu również linie 116 i 210. Nowością jest też wydłużona linia 184, jadąca ze Śródmieścia przez Suchanino i Piecki Migowo.
Przystanek PKM Gdańsk Brętowo. Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski
GDAŃSK JASIEŃ
Przystanek zlokalizowano na terenie dawnego poligonu wojskowego, na styku trzech gdańskich dzielnic – Jasienia, Brętowa i Piecki Migowo. Jako że w pobliżu nie było niezbędnej infrastruktury, obok wybudowano parking i pętlę autobusową z przystankiem „Jasień PKM”. Z Alei Armii Krajowej prowadzą do nich nowo powstałe ul. Gronostajowa i przedłużenie ul. Myśliwskiej.
Na miejsce kursować będzie kilka linii autobusowych. Z pętli autobusowej w Oliwie – 127, z Wrzeszcza – 129, z Gdańska Głównego – 130. Ta ostatnia zastąpi też wcześniej kursujące wieczorami autobusy linii 384.
Do przystanku „Jasień PKM” ruszy też tymczasowa linia 955 z Jasienia Pólnicy do przystanku Jasień PKM. W grudniu 2015 roku, po wybudowaniu mostu nad Potokiem Kozackim, ma zostać przemianowana na linię 155 z Jaworzniaków przez Rębowo i Jasień.
GDAŃSK KIEŁPINEK
Z dworca PKP we Wrzeszczu dostaniemy się tu jednym autobusem – linii 164. Trasa pierwotnie kończąca się na przystanku „Jasień-Pólnicy” zostanie wydłużona ulicą Szczęśliwą aż do przystanku „Kiełpinek PKM”. W godzinach szczytu autobusy będą kursować co 30 minut. Po przebudowie ulicy Szczęśliwej, na przystanek prościej dotrzemy pieszo i samochodem. Przed wiatą przystanku powstał też parking na 78 aut.
GDAŃSK MATARNIA
Przystanek umieszczono w samym sercu dzielnicy, nieopodal Obwodnicy Trójmiasta. Tuż obok PKM-ki znajduje się przystanek autobusowy „PKM Matarnia” (dawniej „Jesienna”). Zatrzymują się tu pojazdy dwóch linii – 126 (z Wrzeszcza do Żukowa) i 157 (z Wrzeszcza do Bysewa).
Przystanek PKM Gdańsk Matarnia. Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski
GDAŃSK PORT LOTNICZY
Przystanek PKM powstał na estakadzie położonej kilka metrów nad ziemią. Schody i windy znajdują się w takim miejscu, że prowadzą bezpośrednio do wejścia do terminala.
Z Wrzeszcza do PKM-ki można dojechać autobusami linii 110 i 122, których rozkłady jazdy pozostaną niezmienione. Z Gdańska Głównego według nowego rozkładu jazdy kursować będzie linia 210. Niewykluczone jednak, że w przyszłości jej kursy zostaną wycofane.
Przystanek PKM Gdańsk Port Lotniczy. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz
GDAŃSK RĘBIECHOWO
Przystanek został wybudowany na wcześniej niezabudowanym, wykorzystywanym rolniczo terenie na granicy z wsią Banino. Na razie przewiduje się tutaj dojazdu komunikacją miejską, dlatego Rębiechowo często nazywane jest „przystankiem widmo”.
Przy przystanku ma zostać wybudowany największy na całej linii PKM węzeł „Park&Ride” na 1000 miejsc parkingowych. Będzie on częścią nowej obwodnicy metropolitalnej, łączącej Trójmiasto z Kaszubami. Wkrótce powstanie też droga dojazdowa do przystanku PKM al. Akacjową, co umożliwi dotarcie tu autobusom komunikacji miejskiej.
GDAŃSK OSOWA
Tuż przy linii PKM znajduje się przystanek „Osowa PKP” linii autobusowych 169, 210 (ze zmienionym rozkładem jazdy) i 269. Jak informuje ZTM, po uruchomieniu kolei metropolitalnej ich trasy w żaden sposób nie ulegną zmianie.