Najważniejszą kwestią w budowie elektrowni jądrowej jest bezpieczeństwo pracowników, mieszkańców i przyrody. To wniosek, który można wysnuć po konferencji 'Bezpieczna elektrownia jądrowa to fakt” w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Konferencja zorganizowana została przez PGE EJ 1, spółkę powołaną do realizacji i przygotowania budowy elektrowni. Wystąpili na niej międzynarodowi eksperci, przedstawiciele lokalnych władz oraz reprezentanci instytucji specjalizujących się w problematyce związanej z bezpieczeństwem energii jądrowej.
Na spotkanie przyjechało wielu mieszkańców pomorskich gmin, które rozpatrywane są jako potencjalne lokalizacje budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
MIĘDZYNARODOWI EKSPERCI
O potencjale elektrowni jądrowej opowiadali Jacques Foos, członek francuskiej Nuclear Commission of Information, Mika Tanhuanpää, kierownik wizyt w fińskiej elektrowni Olkiluoto, Karolina Wrona, koordynator kultury bezpieczeństwa i zarządzania jakością w tej samej elektrowni oraz Władysław Kiełbasa, kierownik Projektu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej w PGE EJ 1.
OBAWY MALEJĄ WRAZ ZE WZROSTEM WIEDZY
Jak wynika z badań opinii społecznej, obawy odnośnie bezpieczeństwa elektrowni jądrowej maleją wraz ze wzrostem poziomu wiedzy na ten temat. Właśnie dlatego, w ramach programu Świadomie o Atomie, PGE propaguje wiedzę o energetyce jądrowej wśród mieszkańców gmin, w których miałaby powstać elektrownia.
– Już teraz pracujemy nad rozwiązaniami, które zagwarantują, że wybudowana w przyszłości elektrownia jądrowa będzie bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska, zapewniał Jacek Cichosz. Prezes Zarządu PGE EJ 1 podkreślił, że bezpieczeństwo jest dla inwestora najważniejsze. – Już na etapie opracowania projektu inwestycji, wyboru jej lokalizacji oraz technologii, bezpieczeństwo jest kluczowym parametrem wszystkich podejmowanych przez nas decyzji. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować, że budowana elektrownia będzie dobrym i odpowiedzialnym sąsiadem, dodał.
MIESZKAŃCY BOJĄ SIĘ KATASTROFY JAK W FUKUSHIMIE
Podczas konferencji padły pytania o stan zaawansowania prac przygotowawczych do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Mieszkańcy pytali także o to, jak Polska chce zapobiec wypadkom, do których dochodziło w przeszłości np. w Fukushimie w Japonii. W 2011 roku doszło tam do katastrofy w wyniku tsunami, które było spowodowane przez trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu. Skażona woda morska, która służyła do chłodzenia reaktorów i substancje promieniotwórcze dostały się do środowiska. Do takich anomalii przyrodniczych nie dochodzi jednak w Polsce.
Eksperci odpowiadali, że oceny stanu działających elektrowni nie pozwalają na żadne negatywne zdarzenia. Jacques Foos, niezależny ekspert naukowy z Francji, podkreślił, że we francuskich elektrowniach zapewnione jest maksymalne bezpieczeństwo. – Byliśmy niezależni w naszych ocenach, ponieważ mamy finansowanie państwowe. Byliśmy obiektywni. W tym momencie nie ma możliwości żeby nawet w małym stopniu zagrożone było zdrowie mieszkańców, dodał.
ELEKTROWNIE ODPORNE NA WSZYSTKO
W projektowanych obecnie elektrowniach jądrowych wzięto po uwagę możliwość ataku terrorystycznego, wystąpienia ekstremalnych zjawisk meteorologicznych. Jacques Foos podkreślił, że dzisiejsze elektrownie są zabezpieczane przed trzęsieniami ziemi, huraganami oaz uderzeniem samolotu. Członek Jądrowej Komisji Informacji przestawił zasady bezpieczeństwa w oparciu o przykład francuskich elektrowni.
KULTURA BEZPIECZEŃSTWA
Zdaniem Karoliny Wrony z fińskiej elektrowni, kultura bezpieczeństwa dotyczy całego sektora jądrowego. – Chodzi o generalną, właściwą postawę, mechanizmy, dzięki którym można mieć pewność, że wszystkie procedury są przestrzegane. Jest to robienie tego, co trzeba, nawet gdy nikt nie patrzy. Zdaniem Karoliny Wrony nie wystarczy tylko marketing i przekonywanie, że elektrownie atomowe są bezpieczne. – Plakaty z pięknymi hasłami nie wystarczą. Ważne jest, by prowadzić konkretną politykę. Trzeba cały czas mierzyć poziom bezpieczeństwa elektrowni.
STATUS POLSKIEGO PROJEKTU JĄDROWEGO
PGE EJ 1 realizuje projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zgodnie z założeniami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przepisami Prawa atomowego oraz wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Celem projektu jest zapewnienie bezpiecznych dostaw energii elektrycznej po przewidywalnych cenach, z zachowaniem wymogów ochrony środowiska.
Obecnie zakłada się osiągnięcie czterech ważnych etapów do 2019 roku:
IV kw. 2015 r. – rozpoczęcie postępowania zintegrowanego,
IV kw. 2017 r. – wskazanie preferowanej lokalizacji elektrowni jądrowej,
2019 r. – rozstrzygnięcie postępowania zintegrowanego,
2019 r. – uzyskanie decyzji środowiskowej, decyzji lokalizacyjnej oraz decyzji zasadniczej.
Uczestnicy konferencji byli zgodni, że elektrownia jądrowa na Pomorzu mogłaby powstać po 2020 roku. Kolejne spotkanie tematyczne na temat energetyki atomowej PGE zorganizuje w przyszłym roku.