Czy można zastąpić antybiotyki w leczeniu chorób? Młodzi, zdolni i zdeterminowani naukowcy z Trójmiasta twierdzą, że tak. Będą wytwarzać cząsteczkę, która ma niszczyć źródło choroby.
O naukowym odkryciu pisze portal National Geographic Polska. Zespół młodych badaczy z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP stworzył nową formę terapii, która będzie umożliwiała niszczenie czynnika powodującego chorobę bez stosowania antybiotyków.
MODYFIKACJA BAKTERII
Opracowana przez nich metoda polega na modyfikacji bakterii Escherichia coli. Będzie ona wytwarzać biomolekułę, która ma niszczyć czynnik chorobowy. Na początek młodzi naukowcy wzięli się za opracowanie biomolekuły do walki z gronkowcem złocistym. Bakteria może powodować między innymi zakażenia skóry, zapalenie płuc czy opon mózgowych. Projekt zakłada tworzenie wielu innych cząsteczek chemicznych przystosowanych do walki z różnymi chorobami.
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki
Pięcioro młodych badaczy pochodzi z Trójmiasta. Żadne z nich nie ma więcej niż osiemnaście lat. W badaniach pomaga im profesor Michał Obuchowski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
MŁODZI, ZDOLNI
Każdy z naukowców ma już za sobą pierwsze naukowe sukcesy. Marcin Pitek jest finalistą Google Science Fair 2012, Olga Grudniak to laureatka programu Adamed SmartUP. Olgierd Kasprowicz dotarł do finału Turnieju Młodych Fizyków 2014 a Filip Krawczyk to jeden z organizatorów konferencji matematycznej TriMAT 2015. Z kolei Natalia Dziedzic od lat pasjonuje się i poświęca pracy w laboratorium.
Dotacja na badania pochodzi z funduszu Black Pearls. Firma ma na celu dostarczanie kapitału różnym projektom we wczesnej fazie rozwoju.
ANTYBIOTYKI NIESKUTECZNE?
Sukces młodych naukowców zbiega się w czasie z niepokojącymi informacjami Światowej Agencji Zdrowia, która alarmuje o rosnącej odporności bakterii na antybiotyki. To oznacza, że mogą być potrzebne nowe metody leczenia, właśnie tak innowacyjne, jak ta stworzona przez uczniów z Trójmiasta.