1 marca to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Aby uczcić ich pamięć gdańszczanie wyszli rano, by zapalić znicze na Al. im. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku.
Jak się okazało, wśród nich było wielu młodych. Zdaniem historyka Piotra Niwińskiego, młodzież żywo interesuje się historią, która była ukrywana przez lata. – Nie wiem, jak nauka historii wygląda w szkole, ale widzę, jaki jest ruch wśród młodzieży. Dzisiaj o 7 rano wiele młodych osób przyszło na Aleję Żołnierzy Wyklętych, aby zapalić im znicz. „Jara” ich ta historia – mówił.
APEL PAMIĘCI I WIECZÓR FILMOWY
Akcja zapalania zniczy to część obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. O 17:00 odbędzie się uroczysty Apel Pamięci na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Obok miejsca, gdzie odnaleziono m.in. szczątki Inki, kwiaty złoży Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.
W środę o godzinie 17:00 warto wybrać się do Ratusza Staromiejskiego na wieczór filmowo-muzyczny pt. „Cześć i chwała żołnierzom niezłomnym”, w ramach którego odbędzie się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba”, koncert piosenek Andrzeja Kołakowskiego oraz prezentacja najnowszej książki „Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, został ustanowiony na dzień, w którym w 1951 roku w warszawskim więzieniu UB stracono siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki z sowiecką okupacją. W sumie od 1944 do 56 roku poległo lub zostało zamordowanych z rąk funkcjonariuszy NKWD lub UB około 50 tysięcy osób. W działania podziemia niepodległościowego zaangażowanych było około 250 tysięcy osób.
mar