Od stycznia przyszłego roku szczepienie przeciwko pneumokokom będzie refundowane. Znajdzie się ono w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Resort zdrowia planuje w ten sposób zapobiegać groźnym zakażeniom bakteryjnym u dzieci wywołującym, między innymi, zapalenie płuc, ucha, oskrzeli, zatok oraz sepsę.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest obecnie w konsultacjach społecznych. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że resort chce, aby ta szczepionka była finansowana ze środków budżetowych. Według ministra, szczepionka ta ma szansę zmienić sytuację epidemiologiczną w naszym kraju.
SZCZEPIENIE DZIECI ZABEZPIECZY SENIORÓW
Zakażenie paciorkowcami jest groźne nie tylko u dzieci, ale również u osób w podeszłym wieku, u których zapalenie płuc często kończy się śmiercią. Specjaliści od dawna apelowali o wprowadzenie szczepionki przeciwko pneumokokom do kalendarza obowiązkowych szczepień.
BAKTERIE PNEUMOKOKÓW
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci. Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie.
Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi), do których należą sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy zapalenie stawów.