Stara Orunia i Stary Sobieski to dwa zabytkowe zbiorniki wodne, które będą wyremontowane. Gdy prace się zakończą, zostaną udostępnione do zwiedzania w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
29 marca podpisano umowę, która zapewnia projektowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Inwestorem jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
REMONT NA DUŻĄ SKALĘ
Remont obejmie dwa zbiorniki. W Starej Oruni znajduje się jedno z największych siedlisk nietoperzy na północy Polski. Można z nim znaleźć praktycznie wszystkie gatunki tych zwierząt, w tym nocka dużego – największego nietoperza, którego można zobaczyć w Polsce. Dla spokoju zwierząt, zbiornik będzie można zwiedzać poza okresem hibernacji nietoperzy.
Inaczej będzie w Starym Sobieskim. Tam chętni będą mogli zobaczyć całoroczną wystawę związaną z historią wodociągów w Gdańsku. Zbiornik powstał w 1911 roku.
Zbiornik Wody Kazimierz. Fot. GIWK
Trzeci element szlaku, czyli Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, jest już otwarty dla zwiedzających. Będą tam dwie wystawy. Jedna przedstawi zagadnienia z dziedziny funkcjonowania wodociągów, druga będzie związana z zasobami przyrodniczymi wyspy.
„INNOWACYJNOŚĆ GDAŃSKIEJ MYŚLI TECHNICZNEJ”
– Gdański Szlak Wodociągowy to projekt, który łączy ze sobą różne elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska. Jednocześnie chronimy siedlisko nietoperzy oraz piękne obiekty wodociągowe, będące dowodem innowacyjności gdańskiej myśli technicznej i przykładem znakomitej architektury przemysłowej – mówi GIWK prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Całkowite koszty projektu to ponad 8,7 miliona złotych. Prace nad Zbiornikiem Stara Orunia rozpoczną się w kwietniu, Stary Sobieski wciąż czeka na rozstrzygnięcie przetargu. Rozpoczęcie pełnego działania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego planowane jest na 2018 rok.
mili