Paweł Adamowicz zaprasza Trybunał Konstytucyjny do Gdańska. Prezydent chce zorganizować obchody 30-lecia tej instytucji i pokryć część kosztów. Prezes Andrzej Rzepliński odwołał uroczystości, bo sejm ograniczył budżet Trybunału.
Rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak wyjaśnia, że miasto poczuwa się do odpowiedzialności, by taką uroczystą sesję pomóc zorganizować.
CZĘŚĆ POLITYKÓW PODWAŻA NIEZAWISŁOŚĆ TK
– Idea powołania Trybunału Konstytucyjnego wyszła z Gdańska. Znalazła się w dokumencie „Samorządna Rzeczpospolita”, uchwalonym podczas pierwszego zjazdu Solidarności w 1981 roku. Zorganizowanie uroczystej sesji Trybunału w Europejskim Centrum Solidarności byłoby klamrą spinającą miejsce, skąd wyszła propozycja utworzenia instytucji i obchody jej 30-lecia. Prezydent uważa, że rocznica jest bardzo ważna. Do tego w czasach, gdy duża część polityków podważa niezawisłość Trybunału i poddaje w wątpliwość sens jego istnienia, w takiej postaci. Prezydent Adamowicz stwierdził, że chętnie będzie partnerem konferencji i może współuczestniczyć w kosztach jej organizacji.
JESZCZE NIE MA ODPOWIEDZI NA LIST
Obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego szacowano na 750 tysięcy złotych. W planach była międzynarodowa konferencja naukowa „Sądy konstytucyjne – między ochroną wolności a bezpieczeństwa”. Oficjalny list z zaproszeniem wysłano do prezesa Trybunału w piątek. Prezydent Adamowicz jeszcze nie dostał odpowiedzi.
Szanowny Panie Prezesie,
Ze smutkiem i niedowierzaniem przyjąłem wiadomość, że z powodu zmniejszenia przez Sejm budżetu Trybunału Konstytucyjnego ma się nie odbyć uroczysta sesja Trybunału z okazji trzydziestolecia tej ważnej i zasłużonej dla Polski instytucji. Taka chwila refleksji i podsumowania działalności Trybunału wydaje mi się konieczna zwłaszcza teraz, gdy niezawisłość sądów jest podważana przez wielu polityków. Gdańsk, miasto wolności i solidarności nie może się z tym pogodzić. Zważywszy, że to właśnie w Gdańsku, 7 października 1981 roku, na I Krajowym Zajeździe Delegatów NSZZ Solidarność uchwalono na wniosek profesora Bronisława Geremka program „Samorządna Rzeczpospolita”. W tym programie znalazł się też zapis postulujący „powołanie niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego (albo też odpowiedniej Izby Sądu Najwyższego), którego zadaniem będzie orzekanie o zgodności ustaw z Konstytucją oraz zgodności aktów niższego rzędu z ustawami”.
My, gdańszczanie czujemy się szczególnie zobowiązani do tego, by stać na straży demokratycznego dziedzictwa Solidarności. Dlatego też proszę, by Pan Prezes zechciał rozważyć zorganizowanie konferencji jubileuszowej Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku, w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności. Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w mieście, które jako pierwsze postulowało jego utworzenie będzie symbolicznym powrotem do źródeł. Proszę ten list traktować jako oficjalne zaproszenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jego gości. Chętnie zostaniemy partnerem tej konferencji i chętnie będziemy współuczestniczyć w koniecznych wydatkach.
Joanna Stankiewicz/mich