Ponad pół tysiąca mieszkańców Gdańska w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej zostanie objętych programem Gotowość Praca Samodzielność.
Miasto rozpoczyna projekt GPS – Gotowość Praca Samodzielność. Każda osoba objęta programem będzie miała indywidualną ścieżkę wsparcia.
OPIEKUNOWIE BĘDĄ PRACOWAĆ Z CAŁYMI RODZINAMI
– Opiekunowie będą pracować z całymi rodzinami. Pod tym względem to innowacyjny projekt – mówi Ewa Wołczak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Na początku zrobimy dla danej rodziny diagnozę. Sprawdzimy, czy mama może mieć problemy opiekuńczo-wychowawcze, czy występuje problem uzależnień, niepełnosprawności, bezrobocie obojga rodziców. Przygotujemy plan pracy dla takiej rodziny i zajmie się nią konkretny pracownik socjalny. W sumie będzie ich dwudziestu. Do pomocy będą mieli czterech partnerów, którzy będą oferować różne usługi. To może być pomoc psychologa, psychiatry, zajęcia dla dzieci, szkolenia, kursy, dokształcanie, staże, aż do zatrudnienia. Rezultatem tego projektu jest zatrudnienie co najmniej 30 procent osób. Ale chodzi nam przede wszystkim o to, by pomóc rodzinom rozwiązać ich problemy. Pod opieką MOPR jest 9 tysięcy rodzin. Nie wszystkie potrzebują jednak tak dużego wsparcia. Planujemy zakwalifikować 543 osoby.
TO NIE BĘDZIE ŁATWA PRACA
Justyna Rozbicka-Stanisławska, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku przyznaje, że praca nie będzie łatwa: – Na pracę z daną osobą będziemy mieli pół roku. Ale będziemy mogli współpracę przedłużyć. Funkcjonujemy w Gdańsku od 2008 roku. Wiemy, jak z ludźmi z tego obszaru wykluczenia społecznego pracować. Mamy doświadczenie w aktywizacji zawodowej. Nawiązujemy współpracę z różnymi organizacjami, ale też z pracodawcami. To nam pozwoli płynnie pokierować takie osoby we właściwym kierunku.
Projekt potrwa do października 2018 roku. Miasto przeznaczy na niego 9 milionów złotych. Ponad 7 milionów to dofinansowanie unijne. Realizowany będzie przez pięć instytucji – lidera: Miasto Gdańsk (poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) oraz partnerów: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA i Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.
Joanna Stankiewicz/puch