To jeden z najnowocześniejszych budynków powstałych przed wojną. Słynna kamienica Bankowiec kończy 80 lat.
To jeden z najsłynniejszych obiektów modernistycznych w Gdyni. W zaprojektowanej przez Stanisława Ziołowskiego kamienicy mieszkali słynni gdyńscy lekarze, prawnicy i ludzie morza.
PERŁA MODERNIZMU
Budynek nazywany jest perłą modernizmu. – Stanisław Ziołowski zaprojektował dużo budynków, ale ten był popisowy – opowiada Maria Piradoff-Link z Bankowca. Słynny modernistyczny architekt nie tylko zaprojektował kamienicę, ale też w niej zamieszkał. Zajmował mieszkanie numer 7 w pierwszej klatce. Później sprowadził tu też swojego brata, Zygmunta Ziołowskiego.
Kamienica jest typowo modernistyczna. Ma elementy okrętowe. – Kiedy stoimy na przeciwko widzimy cofnięte kondygnacje górne. Jest też wieżyczka, która nazywana jest mostkiem kapitańskim – mówi Maria Piradoff-Link.
LUKSUSOWE MIESZKANIA
Bankowiec wyróżnia się też wyposażeniem. Mieszkania, jak na tamte czasy, były luksusowo wykończone. Niektóre z nich miały około 200 metrów kwadratowych powierzchni. W środku miały zabudowę kuchni i przedpokoju. Parapety zrobiono z marmuru. W kamienicy mieszkają jeszcze dwie mieszkanki, które zostały zameldowane w 1938 roku. Jedna z nich ma prawie 102, a druga 94 lata.
Obojętnie obok kamienicy Banku Gospodarstwa Krajowego nie przechodzą też mieszkańcy Gdyni. – Piękna, duża, naprawdę ładna. A Cyganerię pamiętam od zawsze – mówi naszej reporterce kobieta.
– Znałem ludzi, którzy tu mieszkali. Oglądałem te mieszkania. Przepiękne. To już wtedy był Zachód – opowiada jeden z przechodniów.
Budowa Bankowca rozpoczęła się w 1936 roku a skończyła 3 lata później. To jeden z pierwszych budynków mieszkalnych z podziemnym garażem i schronem.
Magdalena Manasterska/mili