źródło: freeimages.com
CIĄG ROBOCZY
W kuchni jest pięć stref: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowywanie posiłków oraz gotowanie i pieczenie. Ostatnia z nich zazwyczaj umieszczana jest razem, ale zamawiając wykonanie kuchni pod wymiar warto rozdzielić obie funkcje. Piekarnik można wtedy umieścić wyżej, więc nie trzeba będzie się do niego nachylać. Nie może być jednak zbyt wysoko, bo trudno będzie włożyć np. ciężką brytfannę wypełnioną potrawą.
Jeśli nie mam zbyt wielu naczyń i często robimy zapasy, można zrezygnować np. z górnych szafek. Na pewno wtedy optycznie powiększymy pomieszczenie. Można także umieścić otwarte półki, ale wtedy nastawić się trzeba na częste ich sprzątanie. Kurz i para wydobywająca się z garnków to gwarantują. Konieczny jest okap kuchenny.
Główny blat roboczy powinien mieć minimum około 90 centymetrów. Oczywiście, im go więcej, tym lepiej, bo zawsze można na nim ustawić np. ekspres do kawy i zmniejszyć o kilkadziesiąt centymetrów.
Odległość między poszczególnymi elementami wyposażenia (lodówką, zlewem, kuchenką) powinna wynosić od 120 cm do 210cm. Jeśli mamy mało miejsca – najmniejsza odległość może być między kuchenką a zlewem. Musi być jednak między nimi mniejszy blat, żeby odstawić garnek lub brudne naczynia.
Jeśli chcemy mieć zmywarkę do naczyń (45 lub 60 cm), powinna się ona znajdować w pobliżu zlewu. Często bowiem najpierw opłukujemy naczynia. I jeśli jesteśmy praworęczni, zmywarka powinna być z lewej strony. Osoby leworęczne powinny ustawić je na odwrót.
Projektując kuchnię pamiętajmy o koszach na odpadki, tym bardziej, że wiele pomorskich samorządów wprowadziło segregację śmieci. Czy używamy papierowych ręczników, ścierek? Czy naczynia suszymy w suszarce umieszczonej w szafce, czy na wolno stojącej? Trzeba zaplanować dla tych wszystkich rzeczy miejsce. Diabeł tkwi w szczegółach.