Skonstruowanie wehikułu, wystawienie przedstawienia czy zaprojektowanie budowli z drewna i kleju. Pomorska młodzież biorąca udział w konkursie Odyseja Umysłu, musiała wykazać się wszechstronnymi umiejętnościami. I pokazała, że w skali globu niemal nie ma sobie równych.
Podczas 37. Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych nasi rodacy zdobyli aż 11 najwyższych lokat. Polacy zdobyli cztery pierwsze miejsca, trzy drugie, dwa trzecie i dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Tegoroczny wynik jest rekordowy w 25-letniej historii Odysei w naszym kraju.
KREATYWNI Z POMORZA
Wśród zwycięzców są drużyny z Gdańska i Gdyni. Mistrzostwo Świata w swojej kategorii w konkursie kreatywności zdobyła grupa Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, wicemistrzostwo – zespoły z Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska oraz z Fundacji Inicjatyw Społecznych ŁAJBA z Gdyni.
Trzecie miejsca na podium – reprezentanci Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska oraz III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. Pomorzanie zostali także wyróżnieni nagrodami specjalnymi za wybitną kreatywność.
Z CAŁEGO ŚWIATA
Na konkurs z całego świata zjechało aż 830 grup młodych ludzi, w tym m.in. z Chin, Hong Kongu, Indii, Japonii, Kanady, Korei, Meksyku, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Singapuru, Słowacji, Szwajcarii, Togo, Wielkiej Brytanii, USA i oczywiście z Polski.
KONSTRUOWANIE, WYSTAWIANIE, PROJEKTOWANIE
Do zadań należało m. in. skonstruowanie wehikułu, wystawienie przedstawienia czy zaprojektowanie budowli z drewna i kleju.
Młodzi ludzie musieli wykazać się nieszablonowym myśleniem, zgodną współpracą, efektywnym wykorzystaniem zasobów, w tym wiedzy z różnych dyscyplin i umiejętnością rozwiązywania złożonych problemów. Odyseusze znad Wisły pokazali, że w tym zakresie prawie nie mają sobie równych, ustanawiając rekordowy wynik w dotychczasowej historii programu w Polsce.
KREATYWNE ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie.
Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Na konkursie drużyna prezentuje swoje pomysły i dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie musi przygotować w ciągu kilku minut.