Pozostawienie nawierzchni z płyt granitowych, drzewa na ulicy Długiej, ławki na Długim Targu i uporządkowane ogródki gastronomiczne. To niektóre z wytycznych przyjętych przez specjalną radę programową, powołaną do pomocy przy planowanym remoncie Traktu Królewskiego w Gdańsku. Zespół pracował od kilku miesięcy i w większości kwestii doszedł do jednomyślnych wniosków.
STYL NAWIERZCHNI MUSI ZOSTAĆ
Przewodnicząca rady Małgorzata Kolesińska mówi, że jedna z wytycznych dotyczy zachowania stylu nawierzchni na ulicy Długiej i Długim Targu. – Zgodnie z wolą i naszą, i mieszkańców, chcemy pozostawienia płyt balastowych, bardzo charakterystycznych dla tego miejsca. Nie są one co prawda oryginalną nawierzchnią traktu, bo kiedyś zabrano je z innych ulic, na przykład Łąkowej, ale wszyscy do nich już bardzo przywykliśmy – dają one rytm i kompozycję tego miejsca – mówi Kolesińska.
Płyty balastowe przed laty służyły jako balast do statków. Obecnie nie są używane, prawdopodobnie więc w trakcie remontu trakt zostanie pokryty podobnymi wizualnie płytami granitowymi.
ŁAWKI MUSZĄ BYĆ!
Potrzebne są także ławki. – Mieszkaniec musi mieć prawo usiąść na Długim Targu bez konieczności płacenia za to miejsce w postaci rachunku w kawiarni. Ławek jednak nie może po pierwsze za dużo, a po drugie muszą one być ustawione tak, żeby nie ingerowały w krajobraz ulicy. Mówiąc krótko – nie stawiajmy ich na przykład na środku – mówi profesor Jakub Szczepański, architekt z Politechniki Gdańskiej.
Fot. Radio Gdańsk/Maciej Bąk
Wytyczne poruszają też temat ogródków gastronomicznych i roślin, które się w nich znajdują. Głównie tu chodzi tu o sposób ich rozgraniczenia. – Absolutnie nie mogą to być tuje, które kompletnie to tego nie pasują, tworzą taki wręcz cmentarny klimat. Inne, estetyczne kwiaty – jak najbardziej – zaznacza Małgorzata Kolesińska.
OGRÓDKI MAJĄ BYĆ MNIEJSZE?
Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku Grzegorz Sulikowski dodaje, że zmiany powinny też objąć samą powierzchnię ogródków. – Ona musi być mniejsza. Przez ogródki nie są widoczne przepiękne przedproża, które przecież są jednym z symboli tej części Gdańska. Będzie to problem, bo zdajemy sobie sprawę z żywotnego interesu przedsiębiorców. Będzie to trzeba jakoś pogodzić – mówi Sulikowski.
Władze miasta rozpiszą teraz przetarg na projekt nowej odsłony ciągu ulicy Długiej i Długiego Targu. Remont ma ruszyć najpóźniej we wrześniu 2018 roku.
Maciej Bąk/mar