Świetnie urządzone, mikroskopijne mieszkania położone w dobrych lokalizacjach – tym charakteryzują się mikroapartamenty. Mają od kilkunastu od dwudziestu kilku metrów kwadratowych. Są one popularne w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy zachodniej.
W Polsce były one do tej pory tylko w Warszawie i Wrocławiu, ale właśnie powstaje nowa taka inwestycja w Gdańsku.
DOBRA LOKALIZACJA, DOBRA CENA
– Mikroapartamenty są swego rodzaju niszą, która powoli stworzy się na rynku polskim – mówi ekspert rynku nieruchomości Janusz Tomczak z firmy Dom&House. – Posiadają dwie najbardziej istotne cechy na rynku nieruchomości, czyli dobrą lokalizację i dobrą cenę za jedną sztukę.
Mały metraż powoduje, że nawet jeśli jest wysoka cena za jeden metr kwadratowy, to ogólny koszt zakupu wynosi do ok. 150 tys. złotych. Wyposażenie to kolejne 40-50 tys. złotych.
BUDYNKI Z MAŁYMI LOKALAMI
W Gdańsku do tej pory istniał tylko jeden budynek, w którym są wyłącznie kawalerki (blok przy ul. Chłopskiej 34). Obecnie powstaje kolejny taki obiekt. Dawna fabryka z 1908 roku przy ul. Klinicznej jest remontowana, powstanie w niej 49 mieszkań o powierzchni 23 m2.
– To są mikro mieszkania, w zasadzie kawalerki, z łazienką i aneksem kuchennym w cenie od 6.300 zł wzwyż. Cena zależy od tego, czy inwestor będzie chciał kupić lokal w stanie deweloperskim, czy z wyposażeniem pod klucz – mówi Rafał Witucki, prezes firmy Activ Invest. Lokale na parterze będą posiadały małe ogródki, na najwyższym piętrze antresole, na których można urządzić sypialnię. Budynek znajduje się w pobliżu przystanku tramwajowego i autobusowego oraz kolejki SKM.
Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska
DLA KOGO MIKROSKOPIJNY APARTAMENT?
W tego tupu lokalach najczęściej mieszkają studenci lub młode osoby. – Zazwyczaj to rodzice kupują swoim dzieciom mieszkanie, które nie jest docelowym lokalem, ale takim „na start”. Zainteresowani kupnem są także właściciele firm, bo w mieszkaniu mogą zamieszkać pracownicy – dodała Magdalena Wiśniewska z firmy Activ Invest.
LEPSZY ZYSK NIŻ LOKATA BANKOWA
Mieszkania na wynajem w Trójmieście dają lepszy zysk niż lokata bankowa. Ekspert rynku nieruchomości Janusz Tomczak podkreśla, że przy wynajmie krótkoterminowym lub mieszanym (czyli długo i krótkoterminowym) zwrot z inwestycji jest na poziomie 5-7 proc. w stosunku rocznym. Zysk jest jeszcze większy w przypadku małego lokalu.
– Z racji relatywnie niskiej ceny, którą trzeba zapłacić za mikroapartament, zwrot z niego może być na poziomie 8 do 10 procent, a nawet powyżej – ocenia Janusz Tomczak.
Rafał Witucki wylicza, że w przypadku jego nieruchomości może być to nawet 12 procent, ale od tego trzeba odjąć koszt zarządzania nieruchomością i podatki (np. od nieruchomości).