Siedem tysięcy mieszkańców Pomorza może wziąć udział w bezpłatnych badaniach tomograficznych płuc. Odbędą się w ramach programu naukowego, który prowadzą lekarze z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Celem programu naukowego jest opracowanie testów wspomagających wczesne wykrywanie nowotworów płuc. Program o nazwie MOLTEST Bis skierowany jest do osób w wieku od 50 do 79 lat, które palą lub paliły papierosy.
RAK PŁUCA
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku umiera na niego około 18 tysięcy osób. Wyleczyć udaje się jedynie co 10 pacjenta, bo choroba jest zbyt późno rozpoznawana. Najczęstszymi objawami są kaszel, krwioplucie, duszność i ubytek masy ciała.
Na raka płuca chorują w 95 procentach nałogowi palacze tytoniu, najczęściej w wieku od 50 do 75 lat. Lekarze od lat szukają testu, który pomoże nowotwór wykrywać we wczesnym stadium. W Gdańsku badania nad poszukiwaniem testu rozpoczęto w 2008 roku. W ciągu kilku lat w ramach Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca zbadano ponad 8 i pół tysiąca osób. U 87 zdiagnozowano nowotwór płuca.
TEST WYKRYWAJĄCY WCZESNY NOWOTWÓR
Na bazie tego projektu powstał kolejny, dotyczący opracowania testu wspomagającego wykrywanie wczesnego nowotworu płuca o nazwie MOLTEST 2013. W jego ramach osobom, którym wykonano tomografię komputerową pobierano krew, która trafiła do banku krwi osób z grupy wysokiego ryzyka.
Dalsze badania dają szansę wytypowania testu, który pomoże znaleźć osoby, u których rozwój raka płuca jest najbardziej prawdopodobny.
Lekarzom udało się zdobyć kolejne środki na badania, które teraz kontynuowane są pod nazwą MOLTEST Bis.
CHĘTNI DO BADANIA
Osoby zainteresowane udziałem w badaniach mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerem 58 349 31 39 we wtorki i czwartki od 8:00 do 14:00.
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl