Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zarząd komisaryczny w SKOK „Wybrzeże” w Gdańsku. Do tej pory takie rozwiązanie KNF zastosowała w 17 kasach.
Na zarządcę komisarycznego SKOK „Wybrzeże” powołano Adama Stempniewskiego. Jak informuje KNF „celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy”.
PO CO POWOŁANO ZARZĄDCĘ KOMISARYCZNEGO?
„Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK „Wybrzeże” na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Zarządca komisaryczny ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy” – wyjaśniła Komisja.
GŁÓWNE ZADANIA ZK
Głównym zadaniem zarządcy komisarycznego będzie kierowanie procesem restrukturyzacji. Komisja dodała, że zarządca komisaryczny dodatkowo będzie informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.
Według komisji ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpłynie na organizację oraz sposób funkcjonowania kasy. Zmiany są zawarte w ustawie o SKOK. Nie wpłynie to również na sposób obsługi członków SKOK.
„Spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK” – zaznacza Komisja.
Polskie Radio/Pola