Dwa defibrylatory, do przywracania krążenia ofiarom zasłabnięć, kupiły władze powiatu starogardzkiego. Urządzenia będą dostępne publicznie od 9 września, kiedy w mieście ruszy program „Kociewie nadaje rytm”. Jeden z defibrylatorów ma znajdować się na budynku starostwa, drugi w Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Paderewskiego. Aparaty będą umieszczone w specjalnych zielonych kapsułach, oznakowanych symbolem błyskawicy w sercu oraz znakiem czerwonego krzyża. Przy każdym urządzeniu będą tabliczki z ilustrowaną instrukcją obsługi na wypadek konieczności udzielenia pierwszej pomocy.
URZĄDZENIE Z SYMBOLEM BŁYSKAWICY
Zakup dwóch urządzeń to pierwszy krok do stworzenia sieci w powiecie starogardzkim – mówi Patryk Gabriel z Zarządu Powiatu Starogardzkiego. – Chcemy zachęcić innych do udziału w naszej akcji, tak by za kilka lat powstała w regionie gęsta siatka takich urządzeń, która zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego bardzo zależy nam, żeby do tego wspólnego przedsięwzięcia Kociewskiego Centrum Zdrowia oraz Starostwa Powiatowego przyłączali się kolejny partnerzy.
CZTERY MINUTY NA POMOC
Nagłe zatrzymanie krążenia dotyka w Polsce ok. 40 tysięcy osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie kilka procent pacjentów. To niewiele, bo pomoc przychodzi za późno. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo, natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie czterech minutach.
Świadkowie zdarzenia nie powinni biernie czekać na przyjazd karetki. Powinni jak najszybciej rozpocząć akcję ratunkową. Kluczowe jest także jak najszybsze użycie defibrylatora. Urządzenie jest tak skonstruowane, że krok po kroku jasnymi komendami poprowadzi osobę udzielającą pomocy. Dokona m.in. analizy pracy serca i tylko w uzasadnionym przypadku przeprowadzi defibrylację, czyli dostarczy do mięśnia sercowego impuls elektryczny wygaszający jego chaotyczną pracę.
APEL MIESZKAŃCÓW
Jak wyjaśnia ratownik medyczny Adrian Cichawa, defibrylatory w Starogardzie pojawią się po apelach osób, które przeszły szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. – To mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i innych miejscowości z powiatu pytali wielokrotnie, gdzie taki defibrylator się znajduje i apelowali, by je zakupić i udostępnić.
Według badań Europejskiej Rady Resuscytacji szybkie rozpoczęcie ucisków klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar zasłabnięcia nawet do 75 procent. Defibrylatory w Starogardzie Gdańskim będą dostępne przez całą dobę. Użycie defibrylatora jest całkowicie bezpieczne dla poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy.