Choć jeszcze chodzą do szkoły średniej już projektują aplikacje internetowe, które mogą ułatwić życie gdańszczan. 50 uczniów z III i V LO w Gdańsku oraz z Zespołu Szkół Łączności wzięło udział w Europejskim Tygodniu Kodowania w Gdańsku. W tworzeniu aplikacji pomagali im gdańscy seniorzy.
Uczniowie przez tydzień uczyli się programować i tworzyli aplikacje, do których dane zaciągali ze ogólnodostępnych danych miejskich zamieszczonych na stronie otwartygdansk.pl. Pomagali im w tym seniorzy, którzy stali się testerami aplikacji.
– Młodzi ludzie przez pięć dni, a właściwie w ciągu 15 godzin dydaktycznych musieli od podstaw napisać aplikację lub stronę internetową, która wyciągnie ze strony otwartygdansk.pl dane. Mieli to zrobić w ciekawy, graficzny, nieszablonowy sposób – opowiada Jędrzej Sołowij z centrum rozwoju Jump.
WYSZUKIWANIE IMPREZ I… SEGREGACJA ŚMIECI
Seniorzy, którzy wzięli udział w projekcie przejęli rolę testerów aplikacji. W ramach współpracy powstały pierwsze wersje aplikacji wyszukujących wydarzenia kulturalne w mieście i pomagające segregować śmieci.
– Międzypokoleniowy projekt bardzo nas połączył – mówią Patryk i Bartosz.. – Pracowało nam się bardzo dobrze. Pewnie trochę przełamaliśmy stereotyp smutnego programisty, bo bardzo dużo się śmialiśmy.
– Ja się bardzo cieszę, że mogliśmy pracować z seniorami. To są ludzie o dużym doświadczeniu życiowym, ale to jest dla nas zawsze jakaś nauka – dodaje Kinga Piliczewska.
KRASNOLUDEK W LESIE
– Na początku czułam się jak krasnoludek zagubiony w lesie, ale dziewczyny zaopiekowały się mną. Pogadałyśmy sobie o komputerach, pokazały mi, na czym polega kodowanie. Bardzo mi się podobało – dodaje seniorka pani Bogumiła Bartnik.
W sumie w programie udział wzięło 50 uczniów gdańskich szkół średnich i kilku seniorów, którzy przejęli na siebie rolę testerów aplikacji.
To pierwszy tego typu projekt w Gdańsku. Niewykluczone, że będzie on miał swoją kontynuację za rok.
Ewelina Potocka/amo