Proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ks. Ireneusz Bradtke wprowadza zmiany na zapleczu plebanii, w Domu Ferberów.
– Powstały między innymi nowe pomieszczenia, w tym sekretariat kościoła – opowiada ksiądz Bradtke. – Zatrudniłem osobę, która odpowiada za sprawy papierkowe. W biurze dzieje się na bieżąco sporo spraw, potrzebny był dodatkowy pracownik, który jest w kontakcie z wiernymi i to wszystko koordynuje. To na razie najłatwiejsze do przeprowadzenia zmiany, ale bardzo potrzebne – dodaje ks. Bradtke.
KOSZTOWNY REMONT
Duży remont, który czeka Bazylikę, będzie kosztował 20 milionów złotych. Sam dach pochłonie połowę tej kwoty. Instalacja elektryczna do wymiany, ołtarz główny przejdzie renowację, wyremontowane zostaną także posadzki. W planach jest również montaż nowoczesnych kamer. W tej chwili trwają prace związane z ogłoszeniem przetargów.
Najpóźniej na przełomie roku zostaną wybrani wykonawcy, a wiosną ruszą prace remontowe. – Już teraz prosimy mieszkańców o cierpliwe znoszenie niedogodności związanych z remontem – dodaje proboszcz. – Remontowane są też gotyckie rzeźby i – co najważniejsze – wkrótce poznamy też wykonawcę kapitalnego remontu świątyni – mówi ks. Bradtke.
DWA OKNA WYREMONTOWANE
Dzięki środkom od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzony został kapitalny remont dwóch okien w kaplicy Wszystkich Świętych, nazywaną też Kaplicą Ludzi Morza oraz odrestaurowane zostało okno nad wejściem głównym do Bazyliki. Koszt tych prac to 250 tys. zł. – Zakończyliśmy prace konserwatorskie nad tzw. Grupą św. Jerzego. Dzięki wsparciu Miasta Gdańsk realizowany jest też drugi etap prac mający na celu przywrócenie pierwotnej świetności tej grupie gotyckich rzeźb. Mam nadzieję, że już w adwencie wierni zobaczą je na swoim miejscu – tłumaczy proboszcz.
W dawnej kotłowni będzie też salka multimedialna, a w kościele monitoring z prawdziwego zdarzenia. Bazylika dostała na nie wsparcie m.in. z funduszy unijnych. – Przygotowaliśmy wniosek do Unii Europejskiej na dofinansowanie kapitalnego remontu Bazyliki Mariackiej, a teraz prowadzone są prace związane z ogłoszeniem przetargów na poszczególne zadania – wyjaśnia ks. Ireneusz Bradtke.
DUŻO CHĘTNYCH NA WŁASNĄ GWIAZDĘ
Proboszcz Bazyliki cieszy się z rozwijającego się projektu Pokolenia dla Bazyliki. Fundusz remontu Bazyliki można cały czas wesprzeć kupnem złotej gwiazdy, która trafi na sklepienie kościoła. Pierwsze gwiazdy na sklepieniu Bazyliki zawieszono w czerwcu, obecnie jest ich już 50, co wspomogło remont kościoła kwotą 60 tys.
Akcja prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej. Gwiazdki na sklepieniu kryją wspaniałe dedykacje i intencje zawieszane na suficie.
Anna Rębas/mili