Wilgoć to dla nich największy wróg. Średniowieczne mury okalające Główne Miasto w Gdańsku przechodzą prace wzmacniające i konserwacyjne. Usuwane są z nich chwasty i roślinność porastająca, dezynfekowane miejsca porostów glonów i mchów. Uzupełniane są ubytki i wzmacniane dachówki. Prace przeprowadza Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
– Mury są w złym stanie technicznym. Składa się na nie 16 odcinków, które wymagają izolacji przeciwwilgotnościowej, dezynfekcji, wzmocnienia, ratowania zachowanych fragmentów oryginalnych, uzupełnień i odpowiedniego zabezpieczenia – mówi Aleksandra Płotka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
POTRZEBNA RENOWACJA
Po wojnie mury zostały częściowo zrekonstruowane, przeprowadzono też w tym czasie podstawowe prace konserwatorskie. – Po tym okresie przy murach praktycznie nic nie zrobiono. W 2015 r. został opracowany ramowy kompleksowy program prac konserwatorski dla wszystkich odcinków murów – chyba najbardziej niedocenianego dziedzictwa materialnego naszego miasta – dodaje Płotka.
PRACE ZA 35 TYSIĘCY
Prace konserwatorskie pochłoną 35 tysięcy złotych i potrwają do świąt. Muzeum chce je włączyć w zabytkową przestrzeń miejską i udostępnić turystom jako nowy element na trasie zwiedzania Gdańska. Rozważane jest między innymi użycie iluminacji świetlnych. Na realizację czeka też projekt rekonstrukcji muru z basztą latarnianą. Planowane są tam między innymi podesty i drabinki.