Od przyszłego roku ma być wdrażany nowy system płatności za transport komunikacją miejską. Następnym krokiem może być wspólny bilet.
Wprowadzenie ujednoliconego systemu płatności wydawało się kwestią czasu. Jednak dopiero teraz może się to stać realne.
W województwie pomorskim funkcjonuje około 2500 linii transportu zbiorowego i około 90 wojewódzkich relacji kolejowych. System transportu jest bardzo rozbudowany, ale wciąż uciążliwy dla mieszkańców. Nowy system płatności za przejazdy jednorazowe oraz bilety okresowe ma podnieść standard korzystania z transportu zbiorowego oraz przede wszystkim ułatwić poruszanie się wieloma przewoźnikami.
SYSTEM MA OBJĄĆ WSZYSTKICH
Urząd Marszałkowski przymierza się do wprowadzenia na terenie całego województwa ujednoliconego system płatności za bilety. Program ma obejmować wszystkich przewoźników: SKM, PKP, PR, autobusy, tramwaje oraz trolejbusy.
– Pasażerowie uzyskają możliwość podróży na podstawie jednolitego, wspólnego biletu elektronicznego. W dowolnych relacjach i przy wykorzystaniu środków transportu wszystkich przewoźników objętych systemem – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Pasażerowie będą mogli kupić bilet za pomocą telefonu, kartą płatniczą oraz standardowo gotówką u każdego przewoźnika objętego programem. Ponadto, system ma umożliwić dokładne sprawdzanie przesiadek wraz z cenami i wybranie najbardziej optymalnego połączenia.
CZYTELNE INFORMACJE
Poza tym, wprowadzony ma zostać system informacji pasażerskiej, zintegrowany dla całego województwa. Pasażerowie będą mogli planować podróż korzystając z kilku różnych transportów. Taki system ma zawierać planer podróży i łączyć bilety z atrakcjami miejskimi.
Podobne systemy istnieją od dawna w wielu europejskich miasta. Ułatwiają poruszanie się turystom nie znającym taryf, a przede wszystkim nie odnajdujących się w różnych biletach dla każdego z przewoźników.
OSTATNI KROK DO JEDNEGO BILETU
– Program wdrożenia wspólnego biletu dla wszystkich organizatorów transportu i przewoźników, systemu poboru opłat za przewozy w transporcie pasażerskim oraz jednolitej informacji pasażerskiej jest kolejnym, a może nawet ostatecznym krokiem ujednolicenia biletów w Trójmieście – podsumowuje Małgorzata Pisarewicz.
Największym problemem wprowadzenia jednolitego biletu wydaje się system rozliczeniowy dla każdego z przewoźników. Po wdrożeniu programu jednolitej płatności, ujednolicenie biletu wydaje się już tylko kwestią czasu.
Wprowadzanie systemu w życie planowane jest w 2017 roku. Szacowany koszt ma wynieść około 55 mln złotych, z czego województwo liczy na 85 procent dofinansowania ze środków unijnych. System ma być wdrożony na terenie całego województwa do końca czerwca 2020 roku.
Jacek Klejment/mich