Razem przeciwko współczesnym formom niewolnictwa. W Gdańsku po raz pierwszy obradował Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W jego skład wchodzą przedstawiciele różnych instytucji publicznych, organów ścigania i organizacji pozarządowych na szczeblu regionalnym. – To ważne, by podjąć temat, bo współczesne niewolnictwo ma się dobrze, a województwo pomorskie nie jest wolne od tego rodzaju przestępstw – przyznaje kpt. Robert Mroczek z Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przewodniczący zespołu.
PROBLEM TAKŻE NA POMORZU
Do najczęstszych przestępstw związanych z handlem ludźmi należą przymusowa praca, prostytucja przydrożna i domowa, a także przymuszanie do pracy w agencjach towarzyskich. Poważnym problemem na Pomorzu, zwłaszcza w sezonie turystycznym, jest aktywność zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wykorzystaniem do żebractwa.
WAŻNA PROFILAKTYKA
By zapanować nad problemem potrzebna jest przede wszystkim profilaktyka – szczególnie wśród osób młodych. W ramach działań edukacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych trafił właśnie komiks „Nie jesteś na sprzedaż”. Są w nim opisane trzy kazusy: zmuszanie osób małoletnich do prostytucji, praca przymusowa i praca niewolnicza w domu. – Część komiksów trafiła już do szkół za pośrednictwem kuratorium oświaty – mówi Ewa Sobczyk z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
SPECJALNA WYSTAWA
W poniedziałek w Gdańsku otwarto też wystawę poświęconą handlowi ludźmi. Jest mobilna – co pozwoli na prezentowanie jej treści w różnych miejscach: w urzędach, na lotnisku czy galeriach handlowych. Wystawa opisuje zjawisko handlu ludźmi i prawdziwe historie. A wszystko to w językach: polskim, angielskim i rosyjskim.
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel
Aleksandra Nietopiel/mar