Wielki Post to czas na nawrócenie i naprawę relacji z drugim człowiekiem – mówi prymas Polski abp Wojciech Polak przed Środą Popielcową, która w Kościele katolickim rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do Wielkanocy.
Popielec to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim w różnych terminach, w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie 46 dni przed Wielką Niedzielą i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada 1 marca.
PRZYPOMNIENIE O KRUCHOŚCI ŻYCIA
Jak powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak, Środa Popielcowa to szczególny dzień, w którym osoba wierząca rozpoczyna drogę pokutną. – Kiedy słyszymy słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, to chodzi o to, by uświadomić sobie, że nasze życie jest życiem przemijającym. Kapłan mówi: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. I ma to nam przypominać o słabości i kruchości naszego życia, a jednocześnie o tym, że życie może być obfite i piękne z Chrystusem zmartwychwstałym – powiedział.
Jak dodał, podejmowany w tym czasie post nie powinien być na pokaz. – Chodzi o naszą wewnętrzną przemianę, o wewnętrzne nawrócenie – wyjaśnił.
NAPRAWIĆ RELACJE Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM
Abp Polak podkreślił, że Wielki Post, to „nie tylko nasze osobiste nawrócenie, ale także nawrócenie w stosunku do drugiego człowieka, tzn. przemiana tych relacji, które są nadszarpnięte czy pozrywane”. Zwrócił uwagę, że współczesny świat, przytłaczający mnogością informacji nie ułatwia, a wręcz może przeszkadzać w przeżywaniu Wielkiego Postu.
W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta, nie wolno jeść potraw mięsnych.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – świąt Wielkiej Nocy. W Kościele katolickim to m.in. czas rekolekcji, nabożeństw pokutnych i spowiedzi. Wielki Post trwa do początku liturgii mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.