Cykl spotkań z udziałem słuchaczy zainteresowanych zdrowiem rozpoczynają wspólnie Radio Gdańsk i Gdański Uniwersytet Medyczny. W studiu im. Janusza Hajduna porozmawiać będzie można osobiście z najlepszymi lekarzami i innymi specjalistami na Pomorzu. Pierwsze spotkanie już w najbliższy poniedziałek.
Gośćmi pierwszego spotkania w poniedziałek 13 marca, będą znani ortopedzi: wynalazca sztucznego ścięgna prof. dr hab. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed oraz dr hab. n. med. Rafał Pankowski, który opracował i opatentował urządzenie do operacyjnego leczenia skrzywień kręgosłupa.
Podczas spotkania lekarze opowiedzą o swoich wynalazkach oraz o tym, jak dbać o kręgosłup i stawy, by jak najdłużej zachować zdrowie. Słuchacze, którzy przyjdą do Radia Gdańsk, będą mogli zadawać pytania z zakresu ortopedii i traumatologii. W trakcie spotkania wykonywane będą też bezpłatne badania z wykorzystaniem podoskopu. Będzie można sprawdzić wady postawy, analizę dynamiki chodu, stania i równowagi.
BĄDŹ ZDRÓW „BEZ KOLEJKI”
Spotkania lekarzy i naukowców GUMed ze słuchaczami odbywać będą się cyklicznie. Poprowadzą je Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz, autorki audycji radiowej Bądź Zdrów, której można słuchać w każdy czwartek po 11:00 na antenie Radia Gdańsk.
– Ten program pokazał, jak duża wśród słuchaczy jest potrzeba kontaktu z lekarzami. Podczas każdej audycji kontaktują się z nami smsowo setki osób, które mają pytania do naszych gości. Ludzie w ten sposób poszukują rzetelnej informacji i porady, bo nie zawsze mają szansę na szybką wizytę w gabinecie lekarskim. Zdarza się też, że pacjenci chcą rozwiać swoje wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy ułatwić bezpośredni kontakt z fachowcami i organizować spotkania „bez kolejki” – mówi inicjatorka akcji Joanna Matuszewska, dziennikarka zajmująca się w Radiu Gdańsk tematyką zdrowia.
fot. Gdański Uniwersytet Medyczny
WSPÓŁPRACA GUMed I RADIA GDAŃSK
Idea cyklicznych spotkań ze słuchaczami Radia Gdańsk zyskała przychylność władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Gdański Uniwersytet Medyczny od wielu lat prowadzi aktywną działalność na rzecz społeczeństwa poprzez organizację inicjatyw służących szerzeniu wiedzy z zakresu profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia oraz realizację ogólnopolskich programów profilaktycznych – tłumaczy rektor prof. dr hab. Marcin Gruchała.
– O tym jak ważna jest edukacja zdrowotna, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego zarówno studenci, jak i specjaliści Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tak chętnie inicjują i angażują się w działania zwiększające świadomość społeczną. A mamy ku temu wszelkie predyspozycje, świetną kadrę, nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną oraz szpitale kliniczne, oferujące unikatowe na skalę regionu możliwości lecznicze. Cieszymy się z tej inicjatywy i mamy nadzieję, że tematy podjęte podczas kolejnych spotkań i audycji okażą się przydatne i pomoce dla mieszkańców. W spotkaniach na żywo ze słuchaczami brać będą udział także studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, działający w kołach naukowych.
Pierwsze spotkanie już w poniedziałek 13 marca o godz. 16:00 w studiu koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk, ul. Grunwaldzka 18. Wstęp jest wolny. Spotkanie potrwa około półtorej godziny.