Na Pomorzu żyje ponad 3,3 tys. bezdomnych. Więcej osób bez dachu nad głową jest tylko w województwach mazowieckim i śląskim. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w lutym w ramach akcji ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych.
W Gdańsku osób bez stałego miejsca pobytu jest 928 – i ta liczba od kilku lat jest na podobnym poziomie. Wśród bezdomnych najwięcej jest mężczyzn 682, ale są też kobiety 168 i dzieci 78.
SĄ PLUSY
Najwięcej bezdomnych mieści się w przedziale wiekowym 41 – 60 lat (396 osób) oraz 60+ (308 osób). Zjawisko dotyka przede wszystkim osób z wykształceniem zawodowym. Wśród głównych przyczyn bezdomności badani wskazali eksmisję, konflikty rodzinne oraz bezrobocie.
– Raport pokazuje, że w Gdańsku zwiększa się liczba bezdomnych podejmujących działania na rzecz zmiany swojej sytuacji życiowej, a to niewątpliwy plus – przyznaje Robert Klimczak z Działu ds. Osób Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Gdańsku.
Źródło: MRPiPS
MOŻLIWOŚCI DLA BEZDOMNYCH
Co roku średnio około 60 osób bez dachu nad głową korzysta w Gdańsku ze wsparcia asystenta osoby bezdomnej, który pomaga w procesie usamodzielnienia. – W ramach kompleksowych projektów i programów aktywizacyjnych, miasto oferuje takim osobom między innymi mieszkania treningowe, szkolenia i pomoc w znalezieniu pracy oraz wsparcie asystenta osoby bezdomnej – dodaje Olimpia Schneider z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Tegoroczne badanie w Gdańsku przeprowadziło ponad 70 pracowników, między innymi gdańskiego MOPR, Wydziału Rozwoju Społecznego UMG oraz służb mundurowych. Kilkanaście patroli wzięło udział w nocnym liczeniu, które odbyło się w terenie. Lutowa akcja w ramach „Ogólnopolskiego badania ilości osób bezdomnych” odbyła się już po raz trzeci – pierwsza edycja miała miejsce w 2013 roku. W Polsce bez dachu nad głową pozostaje ponad 33 tysiące 400 osób. Pełne dane można znaleźć >>> TUTAJ
Aleksandra Nietopiel/mili