Jedna na sto osób w Polsce rodzi się z autyzmem. Do dziś nie są znane przyczyny tego zaburzenia. 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Pan Jerzy jest ojcem 7-letniego autystycznego Michała, który jest pod opieką Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. – To najlepsza placówka w Polsce, która oferuje bardzo dobrą terapię. My specjalnie przeprowadziliśmy się tu z Legionowa. Od momentu przyjścia do tej placówki, efekty widać z dnia na dzień. Dosłownie każda sekunda pracy z dzieckiem jest zaplanowana i czemuś służy. Przez dwa i pół roku syn zrobił duże postępy. Potrafi już prowadzić proste rozmowy, bawi się z rówieśnikami i jest przygotowany do tego, żeby pójść do szkoły – mówi.
WYDOBYĆ Z DZIECKA POTENCJAŁ
W przypadku dzieci z autyzmem, zaraz po diagnozie, trzeba jak najszybciej podjąć decyzję o terapii. – Na pewno to są trudne decyzje i stawiające duże wyzwania, ale dające szansę, że dzieci w przyszłości będą funkcjonowały jak najlepiej. To nie zawsze znaczy, że będą w normie. Tak się też udaje, ale nie zawsze. Staramy się po prostu wydobyć z dziecka cały potencjał, żeby było jak najbardziej samodzielne – tłumaczy dyrektor Instytutu dr Anna Budzińska.
Jak zaznacza ekspertka, w ośrodku najważniejsze jest nastawienie na pozytywny rozwój. – Staramy się, żeby dzieci dobrze się u nas czuły, żeby miały dużą motywację do tego, żeby się uczyć i rozwijać. Tutaj nie ma leków i nie ma cudów. Żeby dziecko z autyzmem mogło funkcjonować w społeczeństwie, trzeba wykonać bardzo ciężką pracę, która przynosi powolne efekty. To są małe sukcesy, ale ostatecznie te niewielkie kroki dają wspaniałe efekty. Mamy wieloletnie doświadczenie w tej pracy. Dziś już sami szkolimy kolejnych terapeutów dodaje dr Anna Budzińska.
TRZEBA BUDOWAĆ AKCEPTACJĘ
Pod stałą opieką jest ponad 20 osób z autyzmem. W przedszkolu integracyjnym jest 20 dzieci. Ponadto Instytut konsultuje ponad 200 osób rocznie z całego kraju. Specjaliści twierdzą, że wiedza o autyzmie jest coraz większa, ale wciąż trzeba tę akceptację budować. – Pracujemy, by stworzyć im godne miejsce w społeczeństwie. Przez cały kwiecień chcemy jak najwięcej mówić publicznie o autyzmie, dlatego 18 kwietnia w ECS organizujemy konferencję „Budujemy lepszy świat dla osób z autyzmem”. Dzisiaj trzeba również kłaść nacisk na sprawy aktywizacji społecznej, zawodowej i mieszkaniowe dorosłych osób z autyzmem. W Gdańsku powstał dla nich specjalny dom, gdzie mogą czuć się bezpiecznie – dodaje Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.
Kolejnym problemem jest to, że nie ma systemowego wsparcia finansowego. – Jako fundacja musimy pisać projekty i na tej postawie dostajemy pieniądze na funkcjonowanie dwóch Centrów Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. W tym roku było zagrożenie, że nie dostaniemy środków od PFRON, tylko dlatego, że popełniono błąd przy ocenie naszego wniosku. Ostatecznie środki dostaniemy. Ale funkcjonowanie naszych ośrodków nie powinno być uzależnione od takich konkursów, bo są to jedyne miejsca, gdzie dorosłe osoby z autyzmem mogą liczyć na profesjonalną pomoc – zaznacza Małgorzata Rybicka.
50 MILIONÓW OSÓB Z AUTYZMEM
Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 300 tysięcy osób z autyzmem, na świecie jest ich 50 milionów. W Gdańsku 2 kwietnia na znak solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko podświetlone zostały trzy budynki: Lotos, Radio Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.
Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem funkcjonowania mózgu. Ludzie z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Mogą na przykład odczuwać, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie może u nich powodować silny ból. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia autyzm jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS.
Joanna Stankiewicz/mili